°C

POMYSŁY MAMY – Dawne zabawy

Pomysły Mamy
 

Podwórkowe zabawy zaczęły odchodzić do lamusa, znikają z ulic i podwórek. Tymczasem warto powrócić do dawnych lat, aby młodzi ludzie chętniej wychodzili na podwórko, żeby integrowali się ze swoimi kolegami, koleżankami "na żywo", a nie przez internet w wirtualnym świecie. Dziś propozycje podwórkowych zabaw.

No dobrze, w takim razie zacznę od gry w kapsle:

Niezbędna będzie kreda, kilka różnokolorowych kapsli lub plastikowych nakrętek do butelek (lepiej sprawdzą się w przypadku młodszych graczy) oraz spory kawałek asfaltu lub równego chodnika. Najpierw rysujemy kredą tor (z linią startu i mety). Dla maluchów lepiej, żeby był on dość szeroki, w miarę prosty i niezbyt długi. Starszakom można zafundować tor dla zaawansowanych – długi i mocno meandrujący. Każdy gracz wybiera sobie kapsel. Wyliczamy, kto pierwszy startuje, i możemy zaczynać. Zabawa polega na pstrykaniu palcami w kapsle tak, by przesuwały się w stronę mety. W każdej kolejce gracz ma jedno pstryknięcie. Jeśli kapsel wypadnie z toru, gracz wraca na start i zaczyna wyścig od początku. Wygrywa ten, którego kapsel pierwszy dotrze do mety!

POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM     POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM     POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM

Gra w kamienie: Gra polega na kolejnym podrzucaniu 5 kamieni i łapaniu pozostałych. Z punktu widzenia współczesnej wiedzy o rozwoju dziecka, ta zabawa świetnie ćwiczy refleks, małą motorykę i pewnie kilka innych ważnych cech. Dla przedszkolaków ta gra może okazać się zbyt trudna. Jednak kiedy mój synek grał z tatą w kamienie, był zachwycony, więc temat warty uwagi.

POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM   POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM

Zaopatrzcie się w kawałek szkiełka lub przezroczystego plastiku, łopatkę, kilka ładnych drobiazgów (koraliki, muszelki) i parę skarbów znalezionych na spacerze (kwiatek, listek, kamyk). Teraz znajdźcie czyste, ustronne miejsce na trawniku lub ziemi. Udało się? To do roboty. Trzeba wykopać w ziemi dołek, umieścić w nim kompozycję z przyniesionych skarbów i przykryć ją szkiełkiem. Ładny widoczek, prawda? Gdy się już napatrzycie, przysypcie go ziemią tak, żeby nikt go nie wypatrzył. To będzie wasz sekret. A może następnego dnia spróbujecie go odszukać?

Kolejna dawna podwórkowa gra to klasy (albo chłopek)
Do tej gry potrzebna będzie kreda i kamyk. Zaczynamy od narysowania klas – 10 ponumerowanych pól, układających się na kształt „chłopka” (głowa, ramiona i tułów). Gra polega na skakaniu na poszczególne pola narysowanej kredą figury. W wersji klasycznej – na jednej nodze, z wyjątkiem głowy i ramion „chłopka”, na których skacze się obunóż (maluch może oczywiście skakać na początku na dwóch nogach).

POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM      POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM

Nie będę Wam przypominać zasad, bo z pewnością doskonale je znacie. Współczesne dzieci na szczęście też  Wspomnę tylko o jednym. Pomimo, że już od dawna jestem dorosła, poważna, może nawet dojrzała, z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym, to w tym dorosłym życiu często mam ochotę krzyknąć: pobite gary!!!

POMYSŁY MAMY - Dawne zabawy - Radio Zielona Góra 97,1FM    

Baba Jaga stoi plecami do dzieci, a w tym czasie reszta grupy biegnie w jej kierunku. Na słowa: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! dziecko będące Babą Jagą odwraca się, a dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli ktoś się poruszy, wraca na start. Wygrywa dziecko, które najszybciej dotrze do stanowiska Baby Jagi.

KOLORY – Moja ulubiona gra w piłkę z dzieciństwa! Uczestnicy stoją w kręgu i rzucają piłkę, wypowiadając nazwy kolorów. Gdy padnie kolor czarny, osoba łapiąca nie powinna złapać piłki. Są za to określone kary: gracz kolejno klęka na jedno kolano, dwa kolana, siada, a potem odpada (może się “odczarować”, kiedy złapie piłkę).

Jest tego trochę, mogłabym jeszcze wymieniać, a każdy ze słuchaczy dodał z pewnością jeszcze jakąś zabawę z własnego podwórka. Może wrócę kiedyś do tego tematu, zobaczymy. Tymczasem tyle przykładów na dziś zdecydowanie wystarczy. Jest z czego wybierać 🙂

 

 

 

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku