°C

Miejskie Sprawy – działalność harcerska w Zielonej Górze

na zdj. Leszek Masklak, Bartłomiej Walkowski

W Zielonej Górze mamy dwie duże organizacje harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W minioną sobotę odbyły się uroczystości 80. rocznicy przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji i przybrania nazwy Szare Szeregi. Były one najliczniejszą młodzieżową organizacją konspiracyjną, która w połowie 1944 r. skupiała ponad 15 tys. członków. Szare Szeregi przeprowadziły m. in. owianą legendą zbrojną akcję pod Arsenałem, w której z rąk gestapo odbici zostali polscy więźniowie, wśród nich m.in. Jan Bytnar „Rudy”.

Oprócz uroczystych obchodów harcerze mieli także inne powody do świętowania – w sobotę otwarto Harcerskie Centrum Rozwoju. Jest to nowa nazwa budynku chorągwi, który przeszedł gruntowny remont, realizowany ze środków budżetu obywatelskiego.

Natomiast już w najbliższy piątek rozpoczną się trzydniowe obchody trzedziestolecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Zielonej Górze. ZHR nawiązuje bezpośrednio do tradycji skautingu polskiego, powstałego w 1911 r., do wojennej historii organizacji podziemnych: Szarych Szeregów i Hufców Polskich, a także do niezależnego harcerstwa powojennego.

Obie organizacje już na stałe zagościły w świadomości zielonogórzan, wychowały też wielu młodych ludzi, którzy również już jako dorośli wspierają Ruch Harcerski. Gośćmi Miejskich Spraw są dzisiaj Bartłomiej Walkowski ze Związku Harcerstwa Polskiego i Leszek Masklak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku