°C

Koronawirus, a zwierzęta domowe

źródło: I. Kwiatkowska
 

Czy zwierzęta takie jak psy i koty mogą się zarazić koronawirusem od człowieka?  Choć  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wcześniej stwierdziła, że nie ma na to  dowodów, zdaniem Li Lanjuan  epidemiologa i członka zespołu utworzonego w celu badania koronawirusa, mogą się zarazić, jeżeli mają kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa.

 Informacje te potwierdziła w rozmowie z RZG lekarz weterynarii Martyna Fleszar z jednej z zielonogórskich lecznic. Mamy kilka podtypów koronawirusa:  alfa, beta, gamma i delta. Alfa i beta są niebezpieczne dla ssaków, delta i gamma dla ptaków i ryb tłumaczy:

Jednak jak podkreśla Martyna Fleszar  w związku z pojawieniem się koronawirusa w Zielonej Górze i pewnym ryzykiem przenoszenia się choroby z człowieka na zwierzę  mieszkańcy miasta powinni podejmować  szczególne środki ostrożności żeby chronić swoje zwierzęta.

W przypadku stwierdzenia u siebie koronawirusa należy  poinformować o tym lecznicę, która opiekuje się naszym domowym zwierzęciem.

Więcej informacji na temat występowania koronawirusa u zwierząt można znaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku