°C

Rozmawiali o skarbie z Nowego Kramska

fot. S. Kordyjalik
 

W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy odbyło się dzisiaj sympozjum podsumowujące badania na temat tzw. Skarbu z Nowego Kramska. To zespół ponad trzystu przedmiotów, które pochodzą najpóźniej z połowy IX wieku p.n.e.

– Trudno opisać z tak dużego dystansu twórcę tych przedmiotów, ale wiele wskazuje, że był to metalurg – informuje Julia Orlicka-Jasnoch, koordynatorka projektu na temat skarbu.

Wojciech Blajer z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaznacza, że wyjątkowość Skarbu z Nowego Kramska wynika nie tylko z jego wielkości.

Sympozjum towarzyszy publikacja, która jest zwieńczeniem dwuletnich prac archeologów dotyczących opracowania znaleziska. Obejmowało ono wszechstronne badanie skarbu, ale także miejsca odkrycia.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku