°C

W gminie Otyń segregują najlepiej. Jak wypadli pozostali?

Fot. Unsplash/Paweł Czerwiński
 

Według danych GUS, na koniec 2018 r. najlepiej w województwie lubuskim z selektywnym zbieraniem odpadów radziła sobie gmina Otyń, gdzie zbieranych selektywnie jest 56 proc. odpadów komunalnych. W gminie wiejskiej Nowa Sól, która zajęła w tym zestawieniu drugie miejsce, wskaźnik ten wyniósł 52 proc. Na trzecim miejscu jest gmina Kolsko, ze wskaźnikiem selektywności na poziomie 49 proc.

Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra znalazły się w dolnej części zestawienia. W obu miastach selektywnie zbiera się 21 proc. odpadów komunalnych.

Ogółem, we wszystkich samorządach w Polsce 29 proc. odpadów komulnych podlegało segregacji. Miasto Sosnowiec oraz gminy Rossosz i Konstantynów to trzy samorządy, które uzyskały ponad 90 proc. poziom segregacji śmieci.

Za GUS publikujemy zestawienie gmin według uzyskanych poziomów selektywnej zbiórki odpadów w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku.

Nie widzisz mapy? Kliknij tutaj

Jak wyjaśnił GUS wskaźnik „Odpady komunalne zebrane selektywnie w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku” za 2018 r. stanowi udział procentowy odpadów odebranych/zebranych selektywnie z gospodarstw domowych oraz innych źródeł w całym strumieniu odebranych/zebranych odpadów komunalnych, włączając odpady zmieszane.

Urząd podkreślił, że wskaźnik ten dotyczy zbiórki selektywnej, a nie procesów przetwarzania odpadów i nie jest wskaźnikiem ilościowym opisującym zjawisko recyklingu. Według GUS dane do wyliczaniu wskaźnika gromadzone są na formularzu M-09 „Sprawozdanie o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych”, które składają podmioty prowadzące w ciągu roku sprawozdawczego działalność związaną z gospodarowaniem odpadami – w tym odbieraniem lub zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku