°C

Już ponad 2 miliony Polaków z e-dowodem

Fot. Redakcja Internetowa Radia Zachód
 

Jak poinformował resort cyfryzacji, e-dowodem może się już legitymować ponad 2 miliony Polaków. Niemal 40 proc. osób odbierając dokument aktywowało bezdotykowy chip, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów lub korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

„Taki dokument odbierają wszyscy, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później”

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Różnica między nowym dowodem a starym jest taka, jak podkreślono, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. „To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach” – wyjaśniono.

„Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie”

– wskazał, cytowany w komunikacie, minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że wielu Polaków, bo niemal 40 proc., robi to od razu.

Resort poinformował, że e-dowodem może się legitymować ponad dwa miliony Polaków. „We wtorek 19 listopada ktoś w Polsce odebrał dwumilionowy e-dowód” – podano.

Dodano, że w niektórych gminach wszyscy pełnoletni mieszkańcy – odbierając nowy dokument – aktywowali jego warstwę elektroniczną. Pierwsza trójka w tym zestawieniu to: Rejowiec Fabryczny (powiat chełmski, woj. lubelskie), Wyryki (powiat włodawski, woj. lubelskie), Bełchatów (powiat bełchatowski, woj. łódzkie) – podał resort.

noresize igrafika 20191121 08 Radio Zielona Góra 11 lipca 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku