°C

Politycy o zmianach w rządzie

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Warszawie. Przewodniczący Rady Ministrów ogłosił skład nowego Rządu. Fot. PAP
 

Lokalni politycy komentują zmiany w rządzie. Propozycje zmian oraz kandydatów na ministrów premier Mateusz Morawiecki przedstawił po wczorajszym posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Pojawią się też nowe resorty.

Praca tego rządu pokaże, czy jest dobry czy zły, ale to nie jest tak, że zmiany są kosmetyczne – mówiła w Politycznym Podsumowaniu Tygodnia Bożena Ronowicz z PiS:

Mocniejszego wietrzenia należało dokonać w obszarze finansów i gospodarki – uważa Sławomir Kotylak z PO – KO:

Zdaniem Olimpii Tomczyk – Iwko z Kukiz15, administracja rządowa jest za bardzo rozbudowana, a to jak mówiła, prowadzi do drenowania naszych kieszeni:

Adam Misiaszek z PSL jest zaskoczony faktem ponownego wskazania na ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego:

 

Szef rządu zaproponował, aby ministrem kultury i dziedzictwa narodowego pozostał Piotr Gliński, nauki i szkolnictwa wyższego- Jarosław Gowin, infrastruktury- Andrzej Adamczyk, rolnictwa i rozwoju wsi- Jan Krzysztof Ardanowski, obrony narodowej- Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatorem do spraw służb specjalnych- Mariusz Kamiński, spraw zagranicznych- Jacek Czaputowicz, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej- Marek Gróbarczyk, zdrowia- Łukasz Szumowski, cyfryzacji- Marek Zagórski, edukacji narodowej- Dariusz Piontkowski, sprawiedliwości- Zbigniew Ziobro. Jadwiga Emilewicz pokieruje ministerstwem rozwoju o poszerzonych kompetencjach.

Szefem KPRM ma pozostać Michał Dworczyk.

Nowymi ministrami mają być:

Jacek Sasin jako szef ministerstwa nadzoru właścicielskiego, jako szef resortu finansów- Tadeusz Kościński, jako szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej- Marlena Maląg. Ministrem środowiska ma zostać Michał Woś, dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej, a szefem resortu do spraw klimatu- Michał Kurtyka, COP24 i dotychczasowy wiceminister środowiska. Szefową ministerstwa do spraw funduszy unijnych zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jedynym resortem, do którego nie zaproponowano ministra jest ministerstwo sportu.

W nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego nastąpi kilka zmian strukturalnych, będą też nowe resorty. Powstanie resort o roboczej nazwie: ministerstwo nadzoru właścicielskiego. Będzie utworzone ministerstwo do spraw funduszy unijnych.

Z ministerstwa spraw zagranicznych ma być wydzielony pion europejski, który zostanie włączony do KPRM. Jego szefem zostanie  dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański.  Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane. W zakres kompetencji ministerstwa rozwoju z Jadwigą Emilewicz na czele wejdzie budownictwo i turystyka. Nastąpi podział ministerstwa środowiska na część dotyczącą zasobów naturalnych i na część dotyczącą klimatu.

 


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku