°C

Czy radny Janusz Rewers może stracić mandat?

Janusz Rewers
 

Zamieszanie wokół mandatu radnego Koalicji Obywatelskiej Janusza Rewersa. Po złożeniu oświadczeń majątkowych okazało się, że radny nie mieszka w Zielonej Górze, a w Wilkanowie, czyli w gminie Świdnica. Tak wynika z zapisu, który radny zamieścił w oświadczeniu. To rodzi problemy, ponieważ radny mieszkający w innym miejscu, mógł utracić prawo wyborcze w gminie, w której uzyskał mandat.

W artykule 383 § 1, pkt. 2 kodeksu wyborczego przewidziano, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje m.in. w przypadku utraty przez niego prawa wybieralności w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego, czyli gdy nie jest mieszkańcem danej gminy, w której został wybrany do rady.

Radca prawny, mecenas Kazimierz Pańtak zauważa jednak, że najważniejszy jest stan faktyczny dotyczący miejsca zamieszkania:

Janusz Rewers jest spokojny o wynik kontroli oświadczeń majątkowych. Radny twierdzi, że podczas wypełniania oświadczenia mogło dojść do pomyłki:

Jak udało nam się ustalić, poprawki do oświadczeń majątkowych musi złożyć dziewięciu radnych miasta Zielona Góra. Po złożeniu wyjaśnień Rada podejmie decyzję o dalszych krokach w stosunku do radnych.

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku