°C

Trener z esbecką przeszłością

fot. RZG
 

Piotr Żyto wrócił na stanowisko trenera zielonogórskiej drużyny żużlowej. Przy okazji wróciły też informacje o jego esbeckiej przeszłości.

Żyto był już trenerem w Zielonej Górze w sezonach 2009 i 2010. W obu zielonogórska drużyna zdobywała medale mistrzostw Polski.

Jednak o trenerze było głośno nie tylko z powodów sportowych. Jesienią 2010 roku przyznał się do pracy w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Opolu. Pod koniec lat 80. był w esbeckim wydziale ds. walki z opozycją antykomunistyczną. Takie informacje znalazły się w jego oświadczeniu lustracyjnym. Złożył je, bo w 2010 roku startował w wyborach do rady miasta w Zielonej Górze z komitetu związanego z prezydentem Januszem Kubickim. Żyto mandatu nie zdobył, a klub żużlowy postanowił nie przedłużać z nim kontraktu. Nieoficjalnie mówiono, że jednym z powodów była esbecka przeszłość trenera.

Kilka tygodni później Żyto znalazł pracę w urzędzie miasta w Zielonej Górze. Został doradcą prezydenta Kubickiego ds. sportowych. Pracował też przy organizacji imprez masowych.

Co na to klub, który w czwartek przekazał jedynie krótki komunikat o zatrudnieniu trenera? Na razie nie wiadomo. Usłyszeliśmy jedynie, że o powrocie Piotra Żyty do Zielonej Góry będzie mowa na konferencji prasowej. Planowana ona jest dopiero za trzy tygodnie.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku