°C

W ciągu 3 lat podwoiła się liczba dzieci uczęszczających do żłobka

Fot. Pixabay
 

W ciągu trzech lat podnieśliśmy wskaźnik użłobkowienia w Polsce o 100 proc., z 12,5 do prawie 25 proc. – powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. To, jego zdaniem, oznacza, że proces użłobkowienia przebiega dobrze.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo.

W ciągu 3 lat podwoiła się liczba dzieci uczęszczających do żłobka Radio Zielona Góra 29 września 2020

⬆ Jedną z najważniejszych zasad polityki rodzinnej w Polsce jest dobro dziecka. Realizowana jest ona m.in. przez zapewnienie opieki nad dzieckiem, a rodzina uzyskuje pomoc pozwalającą na jej sprawniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

W celu zaspokojenia potrzeb rodziców pragnących godzić obowiązki zawodowe i rodzinne, uchwalona została w 2011 r. ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ustawa ta stworzyła ramy prawne dla funkcjonowania nowych form opieki nad małymi dziećmi, takich jak: klub dziecięcy, dzienny opiekun oraz niania. Równocześnie funkcjonujące wcześniej żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej.

W pierwszym kwartale 2019 roku GUS zrealizował badanie „Żłobki i kluby dziecięce” dotyczące działalności instytucjonalnych form opieki nad dziećmi do lat 3 w Polsce w 2018 r. Jego wyniki wskazują, że na koniec 2018 r. działało 3 776 placówek opieki nad dziećmi do lat 3, tj. o 656 więcej (21,0%) niż w 2017 r.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku