Stelmet ma pierwsze zwycięstwo w lidze VTB!

fot Jacek Białogłowy

Koszykarze Stelmetu ENEI BC Zielona Góra pokonali na wyjeździe Avtodor Saratow 89-86 w lidze VTB. To pierwsza wygrana zielonogórzan w trzecim tegorocznym meczu w tej silnej lidze.

Stelmet bardzo dobrze zaczął mecz – od prowadzenie 15-9 po trójkach Thomassona, Hakansona i Meiera. W 8 minucie po przechwycie Gordona i punktach Ponitki ekipa Żana Tabaka prowadziła już 22-15. Końcówka trochę mniej skuteczna i po I kwarcie Stelmet wygrywał 28-25

W 16 minucie po świetnej grze i trójce Ponitki Stelmet wyszedł na prowadzenie 42-34, a Ponitka miał na koncie już 15 punktów! Końcówkę I połowy Stelmet jednak zepsuł, za to gospodarze zaczęli trafiać raz za za razem i po ich serii 14-6 pierwsze 20 minut zakończyło się remisem 48-48.

Od początku II połowy mecz był wyrównany. Kolejną trójkę trafił Ponitka, który w tym momencie miał już 19 punktów na swoim koncie! Cały czas Stelmet miał minimalną przewagę i tak aż do 28 minuty, kiedy trójka Cooka dała gospodarzom prowadzenie 67-66. Ale Stelmet nadal walczył, a po trójce Hakansona zamykającej kwartę nasza ekipa prowadził po 30 minutach 74-71!

W ostatniej kwarcie najpierw było 76-71 dla Stelmetu, a po chwili po pudłach Koszarka czy Radića z rzutów wolnych Avtodor miał serię 6-0 i wyszedł na prowadzenie 77-76 po trafieniu Babuszkina. Zamoj zanotował akcję 2+1 i znów Stelmet prowadził 79-77. Dwa punkty dodał jeszcze Meier i na 5:39 przed końcem zielonogórzanie prowadzili 81-77.

Za moment jednak znów był remis, a doprowadził do niego były gracz Stelmetu – Markel Starks. Potem Starks wyprowadził zespół z Saratowa na prowadzenie 85-83, a do końca pozostawały 3 minuty.

Stelmet się jednak nie poddał i mimo, że najpierw spudłował Hakanson, a później Thomasson to ten drugi po dobrych akcjach Stelmetu w obronie trafił dwa razy z rzędu i na 32 sekundy przed końcem Stelmet wygrywał 87-86.

Na 15 sekund przed końcem Starks nie trafił za trzy, Thomasson został sfaulowany i mieliśmy piłkę. Do końca 12 sekund. Faul na Hakansonie – Szwed rzucał wolne. Trafił dwa razy i wynik brzmiał 89-86 dla ekipy Żana Tabaka. Rosjanie mieli jednak jeszcze 10 sekund. Spudłowali jednak znów za trzy i Stelmet wygrał po raz pierwszy w VTB 2019/20!!!

Najwięcej punktów dla Stelmetu: Ponitka 21, Thomasson 14, Meier 15, Gordon i Hakanson po 10.