°C

Za pasem urodziny Norwida [program]

Fot. A. Adaszyńska
 

W najbliższy wtorek  zielonogórska biblioteka będzie świętować 198 rocznicę urodzin swojego patrona - Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji zaprasza mieszkańców na szereg wydarzeń w gmachu głównym i filiach. Wszystko zacznie się o 9.30 blokiem imprez dla dzieci w bibliotece Pana Kleksa.

Z kolei w Laboratorium Książki GreenBook, przy ul. Makowej o 10.00 rozpocznie się spotkanie, podczas którego dowiemy się m.in. dlaczego Norwid jest patronem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Będzie też, pierwsze z dwóch spotkań, z reżyserem Jerzym Machowskim. Mówi Anna Urbańska z biblioteki:

Kolejny blok imprez w gmachu głównym biblioteki przy al. Wojska Polskiego zacznie się o 17.00. Przygotowała je Biblioteka Obcojęzyczna – zaprasza Agnieszka Ginko:

Kulminacją obchodów rocznicy urodzin Norwida będzie koncert zatytułowany „Daj mi wstążkę błękitną”, w wykonaniu pianistki Marii Ludwiki Gabryś-Heyke. Występ rozpocznie się o 18.30 w Muzeum Ziemi Lubuskiej:

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

 

Szczegółowy program:

Godz. 9.30-13.00       

Norwid dzieciom – blok imprez dla dzieci szkół podstawowych. W programie m.in.: gra plenerowa z zadaniami literacko-plastycznymi polegającymi na przygotowaniu laurek oraz życzeń dla Norwida. Urodzinową atrakcją będzie także wypuszczenie na cześć  patrona balonów z helem. Nie zabraknie w tym dniu tortu!
Wydarzenie dla dzieci zakończy spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci.
Organizator: Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 10.00-11.30     

Dlaczego Norwid jest patronem WiMBP w Zielonej Górze? – pogadanka Marii Radziszewskiej, kierownika Działu Zbiorów Specjalnych oraz wyjątkowa prezentacja oryginalnych rysunków Cypriana Kamila Norwida ze zbiorów WiMBP.
W drugiej części spotkania pogadanka z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Organizator: Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12

Godz. 12.00-14.00   

Czytanie na Kolanie – II edycja happeningu organizowanego we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Zielona Góra.
Organizator: Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Godz. 16.00-16.30   

Norwid mówi – spotkanie z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Rozmowa o twórczości Cypriana Kamila Norwida. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 17.00-18.15    

Podróże z Norwidem
Europejskie życie Norwida – wprowadzenie;
Prezentacja wierszy Cypriana Kamila Norwida oraz utworów inspirowanych jego twórczością przez zielonogórskich poetów ze Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów;
Prezentacja multimedialna na temat sztuki Norwida;
Podróże Norwida – quiz z niespodziankami;
Pokaz filmu Z Norwida, reż. Maria Kwiatkowska, (16 min.);
Norwid na wesoło – zabawa literacka.
Organizator: Biblioteka Obcojęzyczna, Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 18.30-20.00    

Daj mi wstążkę błękitną -koncert w wykonaniu znakomitej pianistki Marii Ludwiki Gabryś-Heyke, prof. UMFC w Warszawie. W programie utwory: Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Adolphe Gutmanna, Władysława Żeleńskiego.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku