°C

Za pasem urodziny Norwida [program]

Fot. A. Adaszyńska

W najbliższy wtorek  zielonogórska biblioteka będzie świętować 198 rocznicę urodzin swojego patrona - Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji zaprasza mieszkańców na szereg wydarzeń w gmachu głównym i filiach. Wszystko zacznie się o 9.30 blokiem imprez dla dzieci w bibliotece Pana Kleksa.

Z kolei w Laboratorium Książki GreenBook, przy ul. Makowej o 10.00 rozpocznie się spotkanie, podczas którego dowiemy się m.in. dlaczego Norwid jest patronem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Będzie też, pierwsze z dwóch spotkań, z reżyserem Jerzym Machowskim. Mówi Anna Urbańska z biblioteki:

Kolejny blok imprez w gmachu głównym biblioteki przy al. Wojska Polskiego zacznie się o 17.00. Przygotowała je Biblioteka Obcojęzyczna – zaprasza Agnieszka Ginko:

Kulminacją obchodów rocznicy urodzin Norwida będzie koncert zatytułowany „Daj mi wstążkę błękitną”, w wykonaniu pianistki Marii Ludwiki Gabryś-Heyke. Występ rozpocznie się o 18.30 w Muzeum Ziemi Lubuskiej:

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

 

Szczegółowy program:

Godz. 9.30-13.00       

Norwid dzieciom – blok imprez dla dzieci szkół podstawowych. W programie m.in.: gra plenerowa z zadaniami literacko-plastycznymi polegającymi na przygotowaniu laurek oraz życzeń dla Norwida. Urodzinową atrakcją będzie także wypuszczenie na cześć  patrona balonów z helem. Nie zabraknie w tym dniu tortu!
Wydarzenie dla dzieci zakończy spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci.
Organizator: Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 10.00-11.30     

Dlaczego Norwid jest patronem WiMBP w Zielonej Górze? – pogadanka Marii Radziszewskiej, kierownika Działu Zbiorów Specjalnych oraz wyjątkowa prezentacja oryginalnych rysunków Cypriana Kamila Norwida ze zbiorów WiMBP.
W drugiej części spotkania pogadanka z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Organizator: Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12

Godz. 12.00-14.00   

Czytanie na Kolanie – II edycja happeningu organizowanego we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Zielona Góra.
Organizator: Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Godz. 16.00-16.30   

Norwid mówi – spotkanie z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Rozmowa o twórczości Cypriana Kamila Norwida. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 17.00-18.15    

Podróże z Norwidem
Europejskie życie Norwida – wprowadzenie;
Prezentacja wierszy Cypriana Kamila Norwida oraz utworów inspirowanych jego twórczością przez zielonogórskich poetów ze Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów;
Prezentacja multimedialna na temat sztuki Norwida;
Podróże Norwida – quiz z niespodziankami;
Pokaz filmu Z Norwida, reż. Maria Kwiatkowska, (16 min.);
Norwid na wesoło – zabawa literacka.
Organizator: Biblioteka Obcojęzyczna, Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 18.30-20.00    

Daj mi wstążkę błękitną -koncert w wykonaniu znakomitej pianistki Marii Ludwiki Gabryś-Heyke, prof. UMFC w Warszawie. W programie utwory: Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Adolphe Gutmanna, Władysława Żeleńskiego.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.