°C

Nowatorski zabieg mastektomii w szpitalu w Zielonej Górze

Fot. A. Steciąg

20 chirurgów - onkologów z całego kraju obserwowało w czwartek w Zielonej Górze nowatorski zabieg mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi. Pokazowe operacje przeprowadzono na dwóch 60-letnich pacjentkach, u których wykryto obustronne nowotwory piersi.

Jak podkreśla prof. Dawid Murawa z Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, tego typu zabiegi wykonuje się już w większości państw na świecie.

– W Polsce, jak dotąd, ta metoda nie jest niestety stosowana – dodaje:

Obie pokazowe operacje mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi wykonał prof. Stefano Pompei, światowej sławy chirurg ze szpitala San Camillo w Rzymie, który przyjechał do Zielonej Góry na zaproszenie prof. Dawida Murawy.

Jak mówi, praca z zielonogórskimi lekarzami jest dla niego wielką przyjemnością:

Polscy lekarze od wielu lat zabiegają o refundację zabiegów mastektomii z wykorzystaniem metody zaprezentowanej dziś w szpitalu w Zielonej Górze. Jedna tego typu procedura kosztuje ok. 20 tys. złotych, czyli dwa razy więcej, niż standardowa operacja.

Prof. Stefano Pompei zaznacza jednak, że w większości krajów na świecie jest to już podstawowy zabieg onkologiczny:

Dodajmy, że zabiegi mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi przeprowadzone dziś w zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim będą omawiane na czwartej międzynarodowej konferencji „Rak piersi – onkologia i plastyka”, która w najbliższy weekend odbędzie się w Poznaniu.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.