°C

Nowatorski zabieg mastektomii w szpitalu w Zielonej Górze

Fot. A. Steciąg
 

20 chirurgów - onkologów z całego kraju obserwowało w czwartek w Zielonej Górze nowatorski zabieg mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi. Pokazowe operacje przeprowadzono na dwóch 60-letnich pacjentkach, u których wykryto obustronne nowotwory piersi.

Jak podkreśla prof. Dawid Murawa z Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, tego typu zabiegi wykonuje się już w większości państw na świecie.

– W Polsce, jak dotąd, ta metoda nie jest niestety stosowana – dodaje:

Obie pokazowe operacje mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi wykonał prof. Stefano Pompei, światowej sławy chirurg ze szpitala San Camillo w Rzymie, który przyjechał do Zielonej Góry na zaproszenie prof. Dawida Murawy.

Jak mówi, praca z zielonogórskimi lekarzami jest dla niego wielką przyjemnością:

Polscy lekarze od wielu lat zabiegają o refundację zabiegów mastektomii z wykorzystaniem metody zaprezentowanej dziś w szpitalu w Zielonej Górze. Jedna tego typu procedura kosztuje ok. 20 tys. złotych, czyli dwa razy więcej, niż standardowa operacja.

Prof. Stefano Pompei zaznacza jednak, że w większości krajów na świecie jest to już podstawowy zabieg onkologiczny:

Dodajmy, że zabiegi mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi przeprowadzone dziś w zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim będą omawiane na czwartej międzynarodowej konferencji „Rak piersi – onkologia i plastyka”, która w najbliższy weekend odbędzie się w Poznaniu.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku