°C

Wkrótce elektroniczna ewidencja oraz inne zmiany w branży odpadów [WIDEO]

Fot. Unsplash/Paweł Czerwiński
 

Dokąd trafiają nasze odpady i ile ich jest? Codzienność pokazuje, że deklaracje dotyczące ich zbiórki oraz recyklingu różnią się często od praktyki. Zbieraniem odpadów zajmuje się w Polsce niemal 8 tysięcy podmiotów. 6,5 tysiąca posiada zezwolenie na ich przetwarzanie. Zgodnie z nowymi założeniami, firmy muszą dostosować swoje pozwolenia do wymogów tzw. pakietu odpadowego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada zmiany.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym.

W zrównoważonej gospodarce odpadami, która jest jednym z priorytetów dla NFOŚiGW, liczy się zarówno segregacja u źródła, jak również recykling i odzysk. Wszystkie te elementy będzie można już niedługo łatwo i szybko kontrolować. Dzięki zmianom, jakie planowane są od stycznia przyszłego roku.

„Ewidencja odpadowa, która ma obowiązywać od początku 2020 roku, jest istotnym elementem działalności inwentaryzacyjnej, sprawozdawczej i kontrolnej zrównoważonej gospodarki odpadami. Wspieramy inicjatywę, z którą wyszło Ministerstwo Środowiska”

– powiedział wiceprezes Bąk.

W najbliższym czasie branżę gospodarki odpadami czeka wiele wyzwań. W Sejmie trwają prace nad ustawami nowelizującymi akty dotyczące postępowania z odpadami oraz wymogi dostosowania instalacji przetwarzania odpadów do nowych systemów BAT (standard służący określaniu wielkości emisji zanieczyszczeń dla większych zakładów przemysłowych w Unii Europejskiej – red.).

Do 5 września 2019 roku wyżej wymienione podmioty miały czas na złożenie kompletnych wniosków o zmianę posiadanych decyzji odpadowych. Przyjęta w ubiegłym roku zmiana ustawy o odpadach wprowadziła szereg przepisów, których celem jest m.in. zapobieganie pożarom składowisk.

„Liczymy na to, że modyfikacja prawa w tym względzie wyeliminuje istniejące, czasami rażące nieprawidłowości. Z takimi właśnie mamy do czynienia w ostatnich latach”

– poinformował Dominik Bąk.

Tematyka odpadów, ich zagospodarowania, systemów recyklingu i wymogów, jakie stoją przed właścicielami instalacji odpadowych, będzie jednym z punktów programu zbliżających się 31. Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM. Na targach POL-ECO SYSTEM prezentowane są innowacyjne rozwiązania i technologie wspierające ochronę środowiska i branżę komunalną, a także maszyny będące przykładem implementacji najnowocześniejszych rozwiązań na grunt szeroko rozumianej ekologii. Ekspozycję targową tworzą firmy produkcyjne i usługowe z branży gospodarki odpadami, recyklingu, energooszczędnych technologii, odnawialnych źródeł energii i gospodarki wodno-ściekowej.

W tym roku targi POL-ECO SYSTEM zostaną poprzedzone wydarzeniami Dnia Informacyjno-Szkoleniowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który planowany jest na 8 października 2019 roku.

„Poważnie myślimy o wspieraniu projektów dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedział Dominik Bąk.

„Opiera się ona na racjonalnym wykorzystaniu zasobów oraz ograniczeniu negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. To trend, który chcielibyśmy rozwijać”.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM odbędą się między 9 a 11 października 2019 roku w Poznaniu.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku