°C

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO]

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski i Wawrzyniec Kostrzewski zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych przyznawanymi przez TVP, Polskie Radio i PAP. Nagrody Specjalne podczas poniedziałkowej gali otrzymali Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski. Wyróżnienia zostały w tym roku wręczone po 11 latach przerwy. Podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim zwycięzcy otrzymali statuetki oraz nagrody w wysokości 100 tyś. zł.

„To jest interes wzajemny – świata współczesnej polskiej kultury i świata polskich mediów. My – na tyle na ile możemy – będziemy wspomagać świat kultury, również promocyjnie – nie tylko finansowo, choć to nie jest do pogardzenia jak sądzę… Ale z kolei liczymy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się o wiele bardziej atrakcyjna dla naszych widzów, słuchaczy i czytelników”

– podkreślił szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

W każdej z kategorii powołano kapitułę, która nominowała pięć osób, spośród których wyłoniła laureata.

Słowo

W kategorii Słowo laureatem został poeta, eseista, prozaik, dramaturg, tłumacz i literaturoznawca Jarosław Marek Rymkiewicz.

„Każdy z pięciu ludzi pióra nominowanych do nagrody w kategorii Słowo zasługuje na te laury, ale miałbym kłopoty ze wskazaniem autora, który na przełomie XX i XXI w. tak wyraźnie zaznaczyłby swą obecność nie tylko w życiu kulturalnym, ale i w ogóle w życiu naszego narodu, jak Jarosław Marek Rymkiewicz”

– mówił w laudacji na cześć laureata przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń.

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO] Radio Zielona Góra 16 stycznia 2021

⬆ Przewodniczący kapituły w kategorii „Słowo” Krzysztof Masłoń (po lewej) oraz Wawrzyniec Rymkiewicz, który odebrał nagrodę w imieniu ojca. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Podkreślił, że nagrodzony jest nie tylko „najwybitniejszym żyjącym poetą, znakomitym prozaikiem i dramaturgiem, wytrawnym tłumaczem i świetnym znawcą dziejów literatury, ale i niezrównanym eseistą – i polemistą”.

„Nazwa kategorii, w której ośmieliliśmy się – jako kapituła – zmierzyć i zważyć zasługi Rymkiewicza odnosi się do +słowa+, a to jest pojęcie szersze niż poezja, dramat, proza. Szersze, ale i bardziej współczesne, gdyż obejmuje również obecność pisarza w mediach, a co za tym idzie – sposób komunikowania się autora z czytelnikami czy pisarza ze społeczeństwem. Dlatego taką furorę robiły wywiady przeprowadzane z panem Jarosławem”

– powiedział Masłoń.

Przypomniał, że 1 marca 2003 r. poeta napisał „swój bodaj najważniejszy wiersz powstały w postkomunistycznej Polsce: +Warszawa Śródmieście – Milanówek godz. 23,42+” Dodał, że dramatycznym dopełnieniem tego utworu będzie powstały po tragedii smoleńskiej, siedem lat później wiersz „Do Jarosława Kaczyńskiego”.

Muzyka

W kategorii Muzyka laureatem został saksofonista tenorowy i barytonowy, legenda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski. Kapituła uznała, że Wróblewski dostaje nagrodę – jak powiedziała w laudacji Joanna Wnuk-Nazarowa, która kierowała pracami kapituły w kategorii Muzyka – m.in. „za niezwykłą osobowość muzyczną”, a także „za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat”, „za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu”, „za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego”.

„Mówi się zazwyczaj o osobach, które urodziły się w 1936 roku i mają wielki dorobek: legenda za całokształt twórczości dostaje nagrody… Ale mamy do czynienia z czynnym jazzmanem – legendą niewątpliwie, ale również z człowiekiem, który nie wspomina przeszłości, nie słucha swoich starych płyt tylko cały czas je nagrywa”

– podkreśliła Wnuk-Nazarowa.

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO] Radio Zielona Góra 16 stycznia 2021

⬆ Przewodnicząca kapituły w kategorii „Muzyka” Joanna Wnuk-Nazarowa oraz Jan Ptaszyn Wróblewski podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Odbierając nagrodę Wróblewski przyznał, że „zupełnie go zatkało”.

„Jestem naprawdę piekielnie stremowany, a równocześnie przerażony, ponieważ trzeba będzie teraz ciężko popracować, żeby zdyskontować ten zaszczyt, który mnie spotyka”

– mówił. Podziękował także kapitule nagrody, że potraktowała jazz jako „pełnoprawną sztukę”.

Obraz

W kategorii Obraz laureatem został reżyser i scenarzysta teatralny oraz telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski. Przewodniczący kapituły w tej kategorii Przemysław Babiarz w laudacji na cześć laureata zwrócił uwagę, że „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, jest dla reżysera „mistrzowską inicjacją”.

„Kto podejmuje się jego inscenizacji staje w szranki z historią, z największymi i jeśli wyjdzie z tej próby zwycięsko staje się jednym z nich.(…) Dejmek, Grotowski, Wajda, Grzegorzewski, Hanuszkiewicz, Zamkow. To już budzi lęk wysokości”

– mówił Babiarz.

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO] Radio Zielona Góra 16 stycznia 2021

⬆ Przewodniczący kapituły w kategorii „Obraz” Przemysław Babiarz i Wawrzyniec Kostrzewski podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Kostrzewski odbierając wyróżnienie zaznaczył, że dla niego Wyspiański jest „fenomenem, który łączy miłość do Polski i jednocześnie bardzo krytyczne spojrzenie na największe świętości”.

„Wszyscy wiemy, że jest w +Weselu+ wpisana jakaś prawdziwa i głęboka tęsknota za wspólnotą. I chcę pozostać w duchu Wyspiańskiego i wierzyć w możliwość osiągnięcia takiej wspólnoty”

– mówił.

Nagrody Specjalne

Laureatem Nagrody Specjalnej Mediów Publicznych został krytyk literacki, felietonista, erudyta, księgarz, bibliofil i aktor nieprofesjonalny Andrzej Dobosz.

„Po pierwsze nikt nie pisze i nie mówi tak jak on. Wielu próbowało, wszyscy polegli. Ja coś o tym wiem”

– powiedział dramaturg Wojciech Tomczyk zapowiadając laureata.

„Niczyja ironia nie jest tak chłodna i elegancka. Nikt nie opisuje paradoksów naszej niejasnej przecież sytuacji z taką lekkością i brawurą. Nikt wreszcie nie utrzymuje swoich czytelników, także licznych, niezłomnych psychofanów w stanie permanentnego niedosytu”

– wyjaśnił Tomczyk.

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO] Radio Zielona Góra 16 stycznia 2021

⬆ Andrzej Dobosz, krytyk literacki, felietonista, erudyta, księgarz, bibliofil i aktor nieprofesjonalny podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Podsumowując zaznaczył, że Dobosz jest nie tylko wybitnym pisarzem, ale także „oryginałem”.

„W świecie, w którym formy karleją, pojęcia się mieszają, a naturalny porządek rzeczy jest piętnowany jako przeżytek, oryginał to rzeczywisty skarb. Taki człowiek jest sterem, żeglarzem, okrętem”

– dodał Tomczyk.

Nagrodą Specjalną Mediów Publicznych uhonorowano również reżysera i dokumentalistę Krzysztofa Talczewskiego. Werdykt ogłosił prezes TVP Jacek Kurski, który nazwał jego film „Niepodległość” najwybitniejszym filmem dokumentalnym ostatnich lat.

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO] Radio Zielona Góra 16 stycznia 2021

⬆ ⬆ Krzysztof Talczewski, reżyser filmów dokumentalnych, podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Z prawej Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Dodał, że „dokument ten trzyma w napięciu do samego końca”.

„Było to możliwe dzięki niezwykłemu talentowi, świetnemu scenariuszowi, ale też niesamowitej konsekwencji w dotarciu do niewidzianych wcześniej filmów archiwalnych, które dzięki znakomitej technologii zostały odtworzone”

– powiedział Kurski.

Talczewski zaznaczył, że twórcom filmu „Niepodległość” bardzo zależało, żeby był on jak najbardziej obiektywny”.

„Żeby pokazywał Polskę 1918, 1919 roku w sposób jak najbardziej prawdziwy. Znalazły się tam wzruszające momenty pokazujące fragment polskiej historii”

– podkreślił.

Wręczono pierwsze od 11 lat Nagrody Mediów Publicznych [WIDEO] Radio Zielona Góra 16 stycznia 2021

⬆ Od lewej: prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Przewodnicząca kapituły w kategorii „Muzyka” Joanna Wnuk-Nazarowa, przewodniczący kapituły w kategorii „Słowo” Krzysztof Masłoń, Krzysztof Talczewski, Wawrzyniec Kostrzewski, Andrzej Dobosz i Wawrzyniec Rymkiewicz podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Fot. PAP/Leszek Szymański

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku