°C

Koalicja Obywatelska ogłasza program

Fot. PAP/Tomasz Gzell

* Gwarancja trzynastej emerytury, odpolitycznienie mediów, niezależność wymiaru sprawiedliwości, wyższe płace i zyski firm, darmowe in vitro, wydłużenie urlopu ojcowskiego, związki partnerskie, ochrona kobiet, wsparcie dla seniorów – to niektóre punkty programu Koalicji Obywatelskiej.

*Zaprezentowane zostało także hasło wyborcze koalicji: „Jutro może być lepsze”.

Najważniejsze elementy programu KO zaprezentowała w piątek podczas konwencji wyborczej w Warszawie, równolegle w formie tablic program został przedstawiony w internecie, m.in. na Twitterze. Podczas konwencji program wyborczy przedstawiła kandydatka Koalicji na premiera wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz działaczki KO.

Program KO nosi tytuł „Twoja Polska”, a jego poszczególne punkty to: „Polska demokracja. Wolność i demokracja dla wszystkich”, „Polska zdrowia. Europejska ochrona zdrowia”, „Polska dostatnia. Wyższe płace i gospodarka dla wszystkich”, „Polska ekologii. Klimat i woda”, „Polska edukacji i kultury”, „Polska seniora”.

W punkcie dotyczącym polskiej demokracji zapowiedziano uchwalenie Aktu Odnowy Demokracji, „przywrócenie niezależności wymiaru sprawiedliwości”, rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości, przyspieszenie prowadzenia spraw sądowych i obniżkę opłat w sądach.

Wolne media publiczne to kolejny postulat programowy. „Odpolitycznimy media publiczne. Zniesiemy abonament, ograniczymy reklamy, media regionalne zwrócimy regionom” – podkreślono w programie. Zaproponowano wprowadzone głosowanie przez internet, obowiązek przeprowadzenia referendum przy milionie podpisów obywateli za danym wnioskiem, „pełną jawność decyzji państwa”, „pełne prawo do bezpieczeństwa zgromadzeń i zero tolerancji dla mowy nienawiści”.

KO chce też przywrócić finansowanie in vitro dla par, które mają kłopoty z płodnością.

„Państwo musi wspierać pary, które chcą mieć dzieci. Przywrócimy szansę na dziecko milionom Polaków. Państwo szanuje wszystkie dzieci”

– napisano na Twitterze. Zapowiedziano także równe płace dla kobiet i mężczyzn.

Wprowadzenie płatnego dwumiesięcznego urlopu ojcowskiego oraz ochrona kobiet – to kolejne elementy programu KO, która zapowiada, że ochroni ofiary przemocy domowej. Kary dla sprawców takiej przemocy ma być nieuchronne, a egzekwowanie alimentów – skuteczne.

„Państwo będzie wreszcie konsekwentne w ściganiu sprawców i ochronie ofiar przemocy – zwłaszcza domowej i seksualnej”

– podkreślono.

W swoim programie KO proponuje też wprowadzenie związków partnerskich, dla par zarówno homo- jak i heteroseksualnych. Chodzi o „usankcjonowanie prawne stałego związku bliskich sobie osób” tak, by miały one prawo do dziedziczenia po sobie, uzyskiwania wzajemnie informacji medycznej i prawo do pochówku bliskiej osoby.

Koalicja Obywatelska zapowiada uchylenie ustaw „godzących w prywatność i ochronę tajemnicy w zawodach zaufania publicznego” oraz „uwolnienie policji od politycznych nacisków, likwidację CBA i rzetelny audyt służb specjalnych”.

„Polska zielona, ekologiczna i wolna od smogu” – KO obiecuje wymianę „starych kopciuchów” oraz, że zapewni niższe koszty ogrzewania. Chce też zainwestować w „prywatne wytwarzanie prądu”.

Innym punktem programowym są „niższe podatki i wyższe płace”.

„To inwestycja w Polaków, bo praca musi wreszcie się opłacać. Nawet 600 zł miesięcznie więcej dla pracujących przez obniżenie podatków. PIT i składki na ZUS i NFZ nie przekroczą 35 proc. wypłaty”

– zadeklarowała KO.

Wprowadzenie standardów „europejskiej ochrony zdrowia” – to kolejny element programu. KO obiecuje, że oczekiwanie na wizytę do lekarzy specjalistów będzie nie dłuższe niż 21 dni, a przyjęcie pacjenta na SOR powinno nastąpić w ciągu 60 minut od pojawienia się na oddziale ratunkowym. Darmowe mają być też znieczulenia przy porodzie.

KO proponuje program stypendialny dla studentów medycyny, które mają sprawić, że gdy zostaną lekarzami, zatrudnia się w pobliskich szpitalach, wprowadzenie możliwości świadczenia drobnych usług medycznych przez farmaceutów, ułatwienia w dostępie do leków i badań.

Koalicja chce też przywrócić 50 proc. koszty uzyskania przychodów dla twórców. Deklaruje również, że „uszanuje niezależność twórców”

Niższe koszty dla małych firm – to kolejna obietnica wyborcza. Niższe mają być stawki ZUS dla samozatrudnionych, a także koszty pracy dla małych firm. „Zyski, które zostaną w firmach i będą służyć ich rozwojowi, nie będą opodatkowane” – zadeklarowano.

Według przedstawionych obietnic internet dla młodzieży od 11 do 24 roku życia ma być darmowy.

„Dla młodych będzie 365 gigabajtów darmowego Internetu”

– podkreślono.

KO zapowiedziała wprowadzenie czeku opiekuńczego, o wartości nawet 1 tys. zł, który pozwoli sfinansować opiekę nad seniorem; zwolnienie z podatku PIT emerytur osób, które nadal pracują, a także premię emerytalną dla aktywnych seniorów, w wysokości „nawet 20 tys. zł”. KO proponuje też, by Polakom w opiece nad bliskimi w podeszłym wieku pomagali tzw. asystenci seniora – profesjonalni, certyfikowani opiekunowie oraz by państwo finansowało tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna bliskiej, niesamodzielnej osoby. KO „zagwarantuje trzynastą emeryturę”, która ma być wypłacana co roku „niezależnie od kaprysów władzy”.

KO obiecuje też ułatwienia dla rolników i samorządowców, w tym: „PIT i CIT dla samorządów”, likwidację urzędów wojewódzkich i przekazanie ich kompetencji samorządom województw oraz wzmocnienie budżetów obywatelskich. Rolnikom miałoby pomóc m.in. prawo do swobodnego powiększania gospodarstw rolnych, utworzenie Funduszu Klęskowego oraz kompleksowego programu do walki ze skutkami suszy.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku