°C

Kasy fiskalne w kościele, związki partnerskie, aborcja na żądanie i ekologia – Lewica przedstawia program

Fot. PAP/Leszek Szymański
 

Świeckie państwo i renegocjacja konkordatu, legalizacja aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół zamiast religii, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia i środowiska - to niektóre postulaty programowe formacji startujących pod hasłem "Lewica", w ramach KW SLD.

Robert Biedroń, szef sztabu Lewicy, zapowiedział także opodatkowanie Kościoła, wprowadzenie w kościołach i parafiach kas fiskalnych dla księży, likwidację Funduszu Kościelnego i opodatkowanie tac.

Robert Biedroń podczas sobotniej konwencji ugrupowań lewicowych:

„Będziemy bronić strefy wolności, która nazywa się Polska. Państwa, w którym każdy i każda będzie czuł się bezpiecznie.”

Biedroń, którego wystąpienie przerwał na chwilę alarm przeciwpożarowy, podkreślił, że „dzisiejsza Polska to ludzie oddychający trującym powietrzem”.

„Każdego roku aż 45 tys. z nas umiera tylko dlatego, że politycy nie mieli przez ostatnie lata odwagi podjąć trudnej, ale koniecznej decyzji. My tę decyzję podejmiemy, bo my mamy odwagę. Oczyścimy powietrze. Do 2035 r. większość energii pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii. Zakażemy importu fatalnej jakości trującego węgla i uniezależnimy się od gazu z importu”

– zapowiedział.

mid 19824172 Radio Zielona Góra 26 maja 2020

⬆ Fot. PAP/Leszek Szymański

Lider Wiosny zwrócił uwagę, że obecnie głos kobiet w Polsce jest ograniczony.

„Przerwiemy piekło kobiet, o którym pisał ponad sto lat temu Tadeusz Boy-Żeleński, i w końcu, nareszcie, zagwarantujemy wszystkim kobietom prawo do bezpiecznego, legalnego przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia”

– zapowiedział.

Dodał, że Lewica zlikwiduje klauzulę sumienia i zagwarantuje Polkom dostęp do pigułki dzień po.

Zapowiedział także wprowadzenie związków partnerskich i ustawowej równości małżeńskiej.

„Nie ma czegoś takiego jak tęczowa zaraza. Jest tylko zaraza nienawiści, która opanowała niektórych polityków i księży. Jeśli czymkolwiek jednak możemy się zarazić – to dzisiaj to pokazujemy – możemy zarażać miłością. I tym będzie zarażała Lewica. I tym powinni Polki i Polacy zarażać się nawzajem – miłością. „

– zaznaczył Biedroń.

Anna Maria Żukowska z SLD, która będzie dwójka na warszawskiej liście „Lewicy” poruszyła temat edukacji w polskich szkołach. Zapowiadała, że lewica będzie chciała, by szkoły były dla wszystkich „szkołami równych szans”. Dlatego – jak mówiła – lewica będzie chciała wprowadzić do szkół „zajęcia antydyskryminacyjne, by każde dziecko czuło się w swojej szkole bezpiecznie”.

Mówiąc o lekcjach religii prowadzonych w szkołach a finansowanych przez państwo Żukowska stwierdziła, że pieniądze przeznaczane na naukę religii powinny wspierać naukę języka angielskiego. Dodała, że religia powinna być nauczana poza systemem szkolnym, „w salach katechetycznych”. W szkole natomiast – jak przekonywała – powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna.

Beata Maciejewska, z Wiosny, jedynka na listach lewicy w Gdańsku, podkreśliła, że formacje lewicowe startujące ze wspólnej listy chcą świeckiego państwa, renegocjacji konkordatu, wyprowadzenia religii ze szkół i ukarania winnych pedofilii w Kościele. „Tylko lewica gwarantuje dziś świeckie państwo” – mówiła.

Stwierdziła też, że lewica chce dopuścić do głosu „tych, którzy go na co dzień nie mają”.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku