°C

Estymator: PiS faworytem z 44,9 proc. poparcia. KO: 30,4 proc.

 

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie DoRzeczy przez pracownię Estymator, Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanym faworytem preferencji wyborczych Polaków. Oddanie głosu na partię Jarosław Kaczyńskiego zadeklarowało 44,9 proc. respondentów (mniej o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu). Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 30,4 proc. badanych (wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Poparcie dla Lewicy (SLD, Wiosna, Razem) zadeklarowało 9,8 proc. ankietowanych (spadek o 0,3 pkt. proc.) W Sejmie znaleźliby się jeszcze przedstawiciele Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz’15) z poparciem 6,8 proc. (więcej o 1,5 pkt. proc. niż w poprzednim badaniu).

Progu wyborczego nie przekracza Konfederacja z poparciem 3,8 proc. (spadek o 0,3 pkt. proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy – chęć głosowania na nich deklaruje 2,3 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.). 2 proc. respondentów wskazało odpowiedź „Inni”.

W przeliczeniu na mandaty poselskie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 240 mandatów, Koalicja Obywatelska – 162, Lewica – 34, a Koalicja Polska – 23. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Badanie zrealizowano w dniach 21-22 sierpnia 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1046 pełnoletnich osób.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku