°C

U wojewody o groźnej bakterii

redakcja gorzowska
 

Szpital w Zielonej Górze jest jedyną placówką w województwie, w której stwierdzono potwierdzone przypadki bakterii New Delhi u hospitalizowanych pacjentów. W trosce o bezpieczeństwo Lubuszan wojewoda lubuski podjął działania nadzorujące.

Jak zapowiedział wicewojewoda Wojciech Perczak, powstanie stały zespół, złożony ze specjalistów z dziedziny m.in. epidemiologii.

Niezwłocznie po tym, jak 26 lipca otrzymaliśmy informacje o potwierdzonych przypadkach wystąpienia bakterii, przekazaliśmy je do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, który ma plan działania w razie wystąpienia epidemii – powiedziała Bożena Chudak, dyrektor Wydziału Zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. W zielonogórskim szpitalu po kontroli stwierdzono nieprawidłowości i uchybienia, ale jakie konkretnie – podczas dzisiejszej konferencji prasowej nie chciano jeszcze powiedzieć.

Zgodnie z prawem szpitalom można procedury zarekomendować, ale nie można ich narzucić. Wiele lecznic nie jest w stanie ich wdrożyć i to z wielu powodów – wyjaśnia Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Dorota Konaszczuk.

Obecnie w zielonogórskim szpitalu potwierdzono bakterię u 10 osób. Wstrzymano również przyjmowanie pacjentów na wszystkich oddziałach. Ograniczone są wizyty. Jak poinformował szpital na swoim koncie na facebook’u, placówka zaopatrzyła się w specjalistyczny sprzęt, pozwalający na szybsze wykrycie bakterii New Delhi u potencjalnych nosicieli.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka