°C

Przygotowania do rocznicy. Znamy szczegóły

fot. Pixabay
 

Co najmniej kilkanaście głów państw w Warszawie, oczekiwany przyjazd Donalda Trumpa i planowana podwójna reprezentacja strony niemieckiej, z udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. To, jak dowiedziało się Polskie Radio, aktualny stan przygotowań do obchodów 80. rocznicy II wojny światowej.

Uroczystości 1 września w stolicy mają być największym zjazdem na poziomie głów państw od warszawskiego szczytu NATO – słyszymy od źródła w Pałacu Prezydenckim. Jak dodaje, obchody pokażą poziom różnych wrażliwości historycznych związanych z wybuchem II wojny światowej.

Polskie władze oczekują przyjazdu do Warszawy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Oficjalnie jednak współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy z potwierdzeniem wizyty amerykańskiego przywódcy czekają na jej ogłoszenie przez Biały Dom.

„Biały Dom będzie przekazywał tę informacje publicznie, na swojej stronie internetowej zwyczajowo jest to nie wcześniej niż miesiąc przez danym wydarzeniem. W sposób oficjalny potwierdzenia dokonuje strona amerykańska” – powiedział IAR rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Ale jak udało się nam ustalić, przygotowania idą w kierunku obecności amerykańskiego prezydenta w Warszawie.

Delegacji niemieckiej ma przewodniczyć prezydent Frank-Walter Steinmeier, który najpierw wraz z prezydentem Andrzejem Dudą będzie w Wieluniu, pierwszym mieście zbombardowanym przez Niemców o świcie 1 września 1939 roku. Następnie obaj przywódcy udadzą się na obchody do Warszawy. Możliwy jest również przyjazd kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jeden z wariantów zakłada jej udział wraz z premierem Mateuszem Morawieckim w uroczystościach na Westerplatte.

Natomiast 1 września do Warszawy zaproszono przywódców państw NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Polskie władze spodziewają się szczególnie silnej reprezentacji głów państw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Swoje delegacje, choć – jak słyszymy nieoficjalnie – nie na najwyższym szczeblu, przyślą też kraje Europy Zachodniej.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku