°C

Podniesienie wieku emerytalnego było błędem

Fot PAP/Rafał Guz
 

W Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęło się w piątek rano dwudniowe Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Uzdrowić Polskę". Błędem Grzegorz Schetyna nazwał podwyższenie do 67. roku życia wieku emerytalnego dla Polek i Polaków. "To był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu" - podkreślił szef PO. Zadeklarował też utrzymanie programu Rodzina 500 plus.

Jak powiedział lider PO, „do wyborów idziemy jako Koalicja Obywatelska; znajdzie się w niej miejsce dla konserwatystów i lewicy”. – zadeklarował szef PO Grzegorz Schetyna podczas Forum Programowego KO.

Schetyna oświadczył, że nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie do KO „polityki transakcyjnej”.

„Jeśli dla kogoś różnica między Koalicją Obywatelską, a partią rządzącą dzisiaj polega tylko na tym, ile od kogo można dostać więcej stołków, to nie mamy o czym rozmawiać”

– podkreślił szef PO. W kuluarach Forum można było usłyszeć, że słowa te zostały skierowane do PSL i oznaczają zapowiedź startu w jesiennych wyborach parlamentarnych bez ludowców.

O godz. 9 przeprowadzono kilka paneli dyskusyjnych, dotyczących m.in. edukacji, gospodarki, seniorów i praw kobiet. Godzinę później w ramach „wydarzenia specjalnego” lider PO wystąpił z przesłaniem programowym, gdzie z jednej strony krytykował rządy Prawa i Sprawiedliwości, a drugiej – złożył kilka deklaracji, dotyczących m.in. polityki społecznej.

Na początku wystąpienia Schetyna odniósł się do toczących się od kilku tygodni negocjacji koalicyjnych.

„Jesteśmy już po rozmowach z partiami, ruchami społecznymi, niezależnymi autorytetami. Słyszymy, jak ludzie podczas naszego objazdu Polski mówią jednym głosem, że chcą zjednoczonej opozycji. I mają absolutną rację”

– powiedział.

Przypomniał, że PO w majowych wyborach do PE startowała pod szyldem Koalicji Europejskiej (wraz z Nowoczesną, PSL, SLD i Zielonymi). Według szefa PO „nie można dzisiaj powiedzieć ponad pięciu milionom ludzi, którzy oddali głos na Koalicję Europejską: rozejdźcie się, trzeba się podzielić”.

„To jest absurd. Oczywiste jest przecież, że lepiej budować od 38,5 procent niż od zera. To truizm. Dlatego do wyborów idziemy jako Koalicja Obywatelska, prawdziwie obywatelska”

– ogłosił szef Platformy.

Jak dodał, nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie do Koalicji Obywatelskiej „polityki transakcyjnej”.

„Jeśli dla kogoś różnica między Koalicją Obywatelską, a partią rządzącą dzisiaj polega tylko na tym ile od kogo można dostać więcej stołków, to nie mamy o czym rozmawiać. Jeżeli ktoś rozumuje jedynie na zasadzie, kto da więcej, to do nas nie pasuje”

– oświadczył lider PO.

W wystąpieniu Schetyny padło kilka deklaracji dotyczących m.in. gospodarki i polityki społecznej.

Błędem Schetyna nazwał podwyższenie do 67. roku życia wieku emerytalnego dla Polek i Polaków. „To był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu” – podkreślił szef PO.

Powtórzył też wielokrotnie składaną deklarację, że „nic co dane, nie będzie odebrane”. „Chcę wyraźnie powiedzieć, że programy socjalne, w tym 500 plus, są potrzebne” – dodał.

⬆Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podczas otwarcia dwudniowego Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej, 12 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Szef PO krytykował rząd PiS za brak podwyżek dla nauczycieli, pielęgniarek, policjantów i – jak mówił – „całej sfery budżetowej”. Wytykał też wysokie podatki i drożyznę, która – w jego ocenie – „zjada” polskim rodzinom „blisko połowę 500 Plus”. „To już zrobiło się 300 plus, a ile zostanie do końca roku?” – zastanawiał się Schetyna.

Mówił też o niewybudowanych żłobkach i przedszkolach, „stojących” budowach dróg i „zatrzymanych inwestycjach”. „To są pieniądze, które nie trafiły do służby zdrowia, a więc pacjenci umierający na SOR-ach i w kolejkach do specjalistów. To brak pielęgniarek, salowych, to wyjeżdżający za granicę lekarze” – wskazał Schetyna.

Wspomniał ponadto o problemie smogu, który – w jego odczuciu – „przekracza już wszelkie dopuszczalne granice”. „Polacy chorują, zdrowy rozwój dzieci jest zagrożony, a co robi ta władza? Pozwala sprowadzać bez opamiętania rosyjski węgiel. To jest chore” – ocenił polityk.

Schetyna wezwał do walki:

„Musimy walczyć o nasze państwo i przede wszystkim sami musimy być inni, czynić dobro, mówić prawdę i być przyzwoitym, wtedy przekonamy Polaków, wtedy wygramy”

– przekonywał.

Zapowiedział, że w sobotę zaprezentowane zostaną główne kierunki programu Koalicji Obywatelskiej.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka