°C

PO-KO przeciwna budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Fot. Wikipedia

Pierwsze czytanie projektu ustawy ws. Westerplatte na posiedzeniu Komisji Infrastruktury będzie pierwszym krokiem do odebrania "gdańszczanom, Polakom, kawałka ich ziemi" - oświadczyła poseł Agnieszka Pomaska (PO-KO) i zapowiedziała złożenie wniosku o odrzucenie projektu ustawy.

Na wtorkowe posiedzenie Komisji Infrastruktury zaplanowano pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Zrobimy wszystko, żeby Westerplatte obronić. I pierwszym takim wymiarem tej obrony będzie dzisiejsze głosowanie na posiedzeniu komisji infrastruktury. Złożymy wniosek o odrzucenie tej ustawy, tej wstydliwej dla PiS ustawy, w pierwszym czytaniu, i mamy nadzieję, że zakończy ona swój żywot właśnie dzisiaj”

– oświadczyła Pomaska w czasie wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

7 września 1939 r., po siedmiu dniach bohaterskiej obrony, skapitulowała załoga Westerplatte. Jej walka stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji i ważnym składnikiem narodowej tradycji. Westerplatte jest stałym miejscem uroczystości państwowych związanych z wybuchem II wojny światowej.

Od pierwszych chwil obrońcy Westerplatte znajdujący się w wysuniętych placówkach, umocnionych wartowniach i w koszarach musieli nieustannie odpierać szturmy. Niemcy prowadzili huraganowy ostrzał artyleryjski. Komendant Westerplatte, major Henryk Sucharski, jako jedyny z załogi wiedział, że odsiecz, na którą czekano, nie nadejdzie. Sucharski czuł się odpowiedzialny za życie podkomendnych i był świadom beznadziejności położenia. Już 2 września miał skłaniać się do poddania Westerplatte. Przeszedł załamanie nerwowe i prawdopodobnie doznał ataku epilepsji. W tej sytuacji faktyczne dowództwo objął kapitan Dąbrowski. (Dzieje.pl)

Poseł przekonywała, że sprawa sporu o Westerplatte nie dotyczy tylko Pomorza, gdyż może dotyczyć „każdego miejsca i samorządu w Polsce”. Według niej wtorkowe posiedzenie Komisji Infrastruktury „to jest pierwszy krok do tego, żeby tę pamięć zniszczyć, (…) żeby odebrać gdańszczanom, Polakom, kawałek ich ziemi”. „Westerplatte należy do gdańszczan, do Polaków. Dzisiaj zamiary PiS są takie, żeby ten kawałek ziemi odebrać, żeby uprawiać tam politykę, i mamy już na to mnóstwo dowodów” – przekonywała.

Poselski projekt ustawy „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” wpłynął w maju do Sejmu. Według jego autorów, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Jak podkreślono projekt przygotowano w celu realizacji interesu publicznego „polegającego na upowszechnianiu wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz na zapewnieniu ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na terenie Westerplatte”.

Krytycznie na temat projektu ustawy wypowiadają się zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich. W ich ocenie, zaproponowana regulacja stanowi obejście, a nawet zignorowanie zasad konstytucyjnych.

Kazimierz Smoliński (PiS), Inicjator projektu ustawy napisał, że ustawa ma być pierwszym krokiem co „godnego uhonorowania bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny. Zbudujemy tam piękne muzeum, które należycie uczci Ich pamięć.”

W ocenie radnego miasta Gdańska Dawida Krupeja, polityka historyczna samorządu prowadzona jest obecnie w sposób nieudolny.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.