°C

Miedzi Copper gotowa na budowę kopalni

fot. PAP/Lech Muszyński

Po sześciu latach zabiegów administracyjnych, 23 wywierconych otworach poszukiwawczych i ponad 300 milionach złotych zainwestowanych w regionie, kanadyjska spółka Miedzi Copper chce sfinalizować budowę kopalni srebra i miedzi w okolicach Nowej Soli.

Inwestycja ma kosztować nawet kilka miliardów złotych. Prof. Stanisław Speczik z Miedzi Copper podkreśla jednak, że warto wydać te pieniądze, bo złoża miedzi w tym rejonie są jednymi z najbogatszych nie tylko w Polsce, lecz nawet na świecie:

W najbliższym czasie spółka Miedzi Copper rozpocznie starania o uzyskanie koncesji eksploatacyjnej dla złoża Nowa Sól.
Jak mówi Stanisław Speczik, będzie to wymagało także ogromnego zaangażowania samorządów lokalnych – zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym czy wojewódzkim:

Z decyzji Miedzi Copper o budowie kopalni miedzi w okolicach Nowej Soli cieszy się Janusz Jasiński, który od samego początku wspierał tę inwestycję.

Prezes Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej podkreśla, że to ogromna szansa na rozwój całego regionu:

W tym roku spółka zamierza zgromadzić całą dokumentację geologiczną potrzebną do uzyskania koncesji eksploatacyjnej, a także kontynuować kolejne prace poszukiwawcze na złożu Nowa Sól.

Uzyskanie koncesji na eksploatację złóż miedzi i srebra w tej części województwa lubuskiego zaplanowane jest na 2022 rok, tak aby najpóźniej rok później rozpocząć budowę kopalni.

Cała rozmowa ze Stanisławem Speczikiem, który był gościem porannej rozmowy Radia Zachód, dostępna jest na naszej stronie.

Stanisław Speczik

Przypomnijmy, że w maju ub.r.. w okolicach Lubięcina niedaleko Nowej Soli odbyła się uroczysta inauguracja ostatniego etapu badania złóż z udziałem prezesa Miedzi Copper Corporation Lylea Braatena. Był to ostatni etap prac dokumentujących złoże miedzi i srebra „Nowa Sól”. Jego zakończenie miało pozwolić na ubieganie się o koncesję na wydobycie kopalin. Kanadyjczycy zidentyfikowali i badają również dwa inne złoża miedzi i srebra w Lubuskiem i Wielkopolsce.

Czy miedź stanie się dla Lubuskiego „żyłą złota”?

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.