°C

Trump: Nie martwię się o stan demokracji w Polsce

Dostawca: PAP/EPA.

Nie martwię się o stan demokracji w Polsce, znam Polaków i ich liderów, Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości - oświadczył prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska para prezydencka w południe miejscowego czasu została powitana przed Białym Domem w Waszyngtonie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump.

Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność; mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy – powiedział Donald Trump.

Sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce i zwiększenia obecności wojsk USA w naszym kraju jest jednym z głównych tematów rozmów Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

„Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność. Mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy” – powiedział amerykański prezydent.

Świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie – mówił Trump.

28 maja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska wystosowała do władz amerykańskich zapytanie ofertowe (Letter of Request – LOR) w sprawie zakupu „32 myśliwców F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym”. W środę Błaszczak przebywający w USA, kilkakrotnie wyraził przekonanie, że spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą zaowocuje przełomowymi decyzjami, ustaleniami dorównującymi swoją wagą decyzji o przyjęciu – 20 lat temu – Polski do NATO.

Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty tej wizyty – powiedział prezydent USA. Trump był pytany przez dziennikarzy, czy planuje odwiedzić Polskę we wrześniu. „Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty” – odpowiedział prezydent USA.

Podkreślił, że pamięta swoją poprzednią wizytę w Polsce. Jak mówił, „to był cudowny, wspaniały dzień”. „Nigdy nie zapomnę mojej podróży do Polski” – powiedział Trump.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.