°C

Powstała broszura o dawnej gminie żydowskiej w Zielonej Górze

Fot. A. Steciąg
 

Uczennice z Zielonej Góry stworzyły specjalny spacerownik po ważnych miejscach dawnej gminy żydowskiej w mieście.

Pomysł na wydanie takiej broszury powstał w ubiegłym roku, przy okazji innych projektów realizowanych w ramach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Postanowiliśmy zrobić też coś, co będzie bliższe mieszkańcom Zielonej Góry – mówi Błażej Baszczak, nauczyciel Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego:

 

Oprócz tekstu opracowanego przez Andrzeja Kirmiela z Lubuskiej Fundacji Judaica, broszura zawiera także mapkę oraz zdjęcia miejsc, ważnych dla społeczności żydowskiej dawnej Zielonej Góry.

Natalia Pilch, jedna z uczennic pracujących przy projekcie, zaznacza, że mini -przewodnik przygotowano w taki sposób, aby można ją było zabrać ze sobą np. na spacer:

 

Weronika Melech, jedna ze współautorek spacerownika, podkreśla, że praca przy tym projekcie była dla nich ważnym doświadczeniem i pozwoliła się dowiedzieć wielu nowych rzeczy o dawnej historii Zielonej Góry czy mieszkających tutaj Żydach:

 

Dodajmy, że wydanie spacerownika po dawnej gminie żydowskiej w Zielonej Górze wsparły Lubuska Fundacja Judaica, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce oraz Fundacja Kościół bez Ścian.

Promocja wydawnictwa odbędzie się w najbliższy wtorek, 4 czerwca, w auli zielonogórskiego Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ul. Botanicznej. W programie m.in. wykład Andrzeja Kirmiela oraz degustacja potraw kuchni żydowskiej.

Początek o godz. 16.00 – wstęp wolny.

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku