°C

Ważne odznaczenie dla uczestnika Wydarzeń Zielonogórskich

Fot. K. Mazur

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Wolności i Solidarności Zygmunta Stypułkowskiego, jednego z uczestników Wydarzeń Zielonogórskich z 30 maja 1960 roku.

Odznaczenie przyznawane jest od 2010 roku osobom prowadzącym działalność opozycyjną i walczącym o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości.

Dr Rafał Kościański z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że Zygmunt Stypułkowski to kolejny uczestnik Wydarzeń Zielonogórskich wyróżnionym Krzyżem Wolności i Solidarności:

Pośmiertne odznaczenie dla Zygmunta Stypułkowskiego odebrał jego syn Krzysztof.

Jak mówi, władze komunistyczne dwukrotnie skazywały jego ojca na więzienie, co odbiło się negatywnie także na jego życiu:

Z kolejnego odznaczenia dla uczestnika Wydarzeń Zielonogórskich cieszy się Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

– O tym co działo się u nas 30 maja 1960 roku, mówi się już nie tylko lokalnie. To wielki powód do zadowolenia, bo wielu zielonogórzan było to bardzo ważne wydarzenie – podkreśla:

Uroczystość pośmiertnego wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności Zygmuntowi Stypułkowskiemu odbyła się w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze, w trakcie specjalnej konferencji poświęconej Wydarzeniom Zielonogórskim.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.