°C

Debata RZG i Europe Direct. Kandydaci do PE o wizji Europy

Debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W samo południe, w sali ślubów zielonogórskiego ratusza spotkali się przedstawiciele komitetów startujących do europarlamentu. Każdy z uczestników losował  zagadnienie, którego był głównym prelegentem.

Anita Kucharska – Dziedzic reprezentująca Wiosnę mówiła o wartościach, jakie może wnieść Polska do wspólnoty europejskiej. Według niej, mamy m.in. problem z wolnościami obywatelskimi:

Anita Kucharska – Dziedzic akcentowała też prawa kobiet i solidarność np. w dostępie do leczenia.

„Czy Unia Europejska powinna być silną federacją państw narodowych, czy przeobrażać się w superpaństwo?” – to z kolei temat, na który mówiła Olimpia Tomczyk – Iwko z Kukiz15. Zawarliśmy sojusz z innymi antysystemowymi ugrupowaniami z Europy, to Manifest Europejski – wskazywała:

Jak dodawała kandydatka Kukiz15, kończy się czas korzystania ze środków unijnych, dlatego powinniśmy przejść do kreowania unijnej polityki.

Jolanta Fedak z Koalicji Europejskiej określiła najpilniejsze wyzwania, z którymi musi zmierzyć się UE. Wspólnota, według niej, musi nadążyć za innymi potęgami gospodarczymi. Wyzwanie to również wspólna polityka energetyczna. Kolejna rzecz dotyczy spraw wewnętrznych:

Helena Hatka z PiS odpowiadała na pytanie o co z gospodarczego punktu widzenia będziemy zabiegać w Parlamencie Europejskim ?

Zadeklarowała, że Polska będzie zabiegać o to,  aby po 15 – tu latach naszego członkostwa w Unii była tratowana zgodnie z potencjałem jaki reprezentujemy:

Jaka Europa dla młodych ? Co dzieci i młodzież mają lub powinny mieć z naszego członkostwa w Unii ? O tym mówiła  Anna Gargul z Koalicji Lewica Razem. Jej zdaniem najważniejsza jest edukacja i musimy przestać zajmować się w szkole XIX – tym wiekiem w stopniu w jakim się do tej pory zajmowaliśmy, a bardziej zacząć zajmować się wiekiem XX-tym i XXI –tym.

Jakiej Europy chcemy ? Lewicowej ? Konserwatywnej czy Liberalnej ? To  wg Arkadiusza Piszczka z Konfederacji pytanie bardzo podchwytliwe, bo każdy ma inne zdanie i inne poglądy :  

Jesteśmy za pełną swobodą:  aby nam niczego nie narzucano, a my nie narzucaliśmy niczego innym dodał Arkadiusz Piszczek.

Podczas debaty uczestnicząca w niej młodzież licealna oceniała występy kandydatów. W ich ocenie ranking wystąpień przedstawia się następująco:

  1. Anita Kucharska Dziedzic   208 pkt.
  2. Olimpia Tymczyk – Iwko     204 pkt.
  3. Arkadiusz Piszczek               165 pkt.
  4. Anna Gargul                          156 pkt.
  5. Jolanta Fedak                        148 pkt.
  6. Helena Hatka                         113 pkt.
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.