°C

Polska od 15 lat jest członkiem UE [WIDEO]

https://www.youtube.com/watch?v=H0hXiAt9wm4

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. To było największe rozszerzenie Unii w historii i nie wszyscy w Europie Zachodniej patrzyli na to z jednakowym optymizmem.

Z okazji rocznicy ruszyła międzynarodowa kampania wizerunkowa Polskiej Fundacji Narodowej, skierowana do obywateli dziewięciu krajów, wraz z którymi Polska wstąpiła do UE.

1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.

Uroczyste rozszerzenie 1 maja 2004 roku poprzedziły trudne, wieloletnie negocjacje członkowskie. Trudne rokowania dotyczyły pieniędzy z unijnego budżetu, ograniczeń w dostępie do rynku pracy i zakupie ziemi, czy rolnictwa i wreszcie sam rok rozszerzenia – początkowo miał to być 2000 rok.

„Ja sobie życzyłem, nie udało się. To było możliwe, gdyby była dobra wola z drugiej strony, ale jej nie było”

– powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia europoseł Jacek Saryusz Wolski, pierwszy pełnomocnik do spraw integracji europejskiej.

Podkreślił, że mogły być też lepsze warunki członkostwa. „Gdyby bardziej szczodra była druga strona” – dodał i przypomniał, że sam przetestował opór Europy Zachodniej już wcześniej, podczas negocjacji umowy stowarzyszeniowej.

Brak wielkiego entuzjazmu u niektórych dotyczącego wielkiego, wschodniego rozszerzenia dostrzegała też, już po wejściu Polski do Unii, pierwsza komisarz Danuta Huebner.

„Myśmy wszyscy byli świadkami czasem komentarzy bardzo nieprzyjemnych płynących od niektórych liderów zachodnich. To trwało przez jakiś czas, te wątpliwości”

– skomentowała europosłanka Danuta Huebner, pierwsza polska komisarz.

Przez wiele lat kraje, które weszły w 2004 roku do Unii nazywane były nowymi państwami dla podkreślenia różnic, choć nasz region starał się z tym walczyć.

Spoty z okazji 15-lecia członkostwa Polski w UE – w 9 krajach Unii

Z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej 1 maja ruszyła międzynarodowa kampania wizerunkowa Polskiej Fundacji Narodowej w mediach społecznościowych. Kampania skierowana jest do obywateli dziewięciu krajów, z którymi Polska wstąpiła do UE.

„Kampania skierowana jest do obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej, z którymi Polska 15 lat temu wyruszyła we wspólną podróż budowania europejskiej wspólnoty”

– poinformowała Polska Fundacja Narodowa (PFN) w opublikowanym w środę komunikacie. Odbiorcami spotów są Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry i Cypr.

PFN podkreśliła, że kampania jest formą uczczenia przez Polskę 15-letniego wkładu w rozwój europejskiej rodziny. „Ale też przypomina o wartościach, jakie stały się podstawą dla uczestnictwa w ogromnym i ważnym projekcie, jakim jest Unia Europejska, a więc przede wszystkim o wzajemnym szacunku, symbolicznie ujętym przez dzieci będące bohaterami spotów”. „Próbujemy się wszyscy razem dogadywać, bawić się i nikogo nie odstawiać na bok” – mówi jedna z dziewczynek w spocie.

Polska Fundacja Narodowa chce w ten sposób podziękować wszystkim dziewięciu krajom za 15 wspólnych lat razem w Unii Europejskiej. „Kampania jest formą reakcji na jedną z najważniejszych dat w historii Polski i krajów, do których kieruje spoty. Jest to też jasna deklaracja tożsama z wolą Polaków, że jesteśmy zakorzenieni w Europie i chcemy nieustająco we wspólnocie europejskiej trwać” – czytamy w komunikacie.

Ekonomiczne korzyści z członkostwa przeważają

15 lat naszej obecności w Unii Europejskiej to historia sukcesu polskich przedsiębiorców – oceniła PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu; kraje UE starają się szczelnie bronić dostępu do swoich lokalnych rynków.

„Jeżeli mielibyśmy ważyć wady i zalety naszego członkostwa w UE, z całą pewnością zalety wygrywają”

– powiedziła Emilewicz, pytana o 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy zyskali przede wszystkim „wejście na niemal półmiliardowy rynek”. „Widzimy, jak rozwinęli się eksportowo, w zakresie usług, ale też towarów, to jest ogromna historia sukcesu polskich przedsiębiorców” – wskazała szefowa MPiT.

Minister dodała, że nasze firmy pokazały w tym czasie, że są energiczne i potrafią sobie radzić na wymagających rynkach.

Zaznaczyła, że zaletą jest nie tylko dostęp do dużego rynku, ale również do kapitału, co dało im możliwość dostarczania produktów bardziej złożonych. „Ci, którzy eksportują rosną szybciej i wówczas mają szanse szybciej się rozwijać” – zaznaczyła Emilewicz.

Rekordowe poparcie dla członkostwa w UE

W pierwszej dekadzie kwietnia, na niecały miesiąc przed 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej i przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, odnotowaliśmy rekordowo wysokie poparcie dla członkostwa Polski w tej organizacji – łącznie zadeklarowało je 91% badanych, z czego aż 59% w sposób zdecydowany.

Przeciwko obecności Polski w UE opowiada się co 20. respondent, przy czym jedynie co 100. jest mu zdecydowanie przeciwny.

Dla porównania tuż po przystąpieniu Polski do UE w maju 2004 roku odsetek przeciwników członkostwa Polski w UE był czterokrotnie większy niż obecnie.

Także przed piątą i dziesiątą rocznicą obecności Polski w UE odsetki przeciwników, choć mniejsze niż tuż po akcesji, były znacznie większe niż obecnie. Wyraźnie niższe było też poparcie dla członkostwa Polski w UE tuż przed akcesją (w kwietniu 2004 roku) niż po niej.

Druga strona medalu

Jacek Saryusz-Wolski, który był pierwszym pełnomocnikiem polskiego rządu ds. integracji europejskiej, podkreśla w wywiadzie udzielonym PAP, że swój wkład w to, żeby Polska weszła do UE, miało bardzo wiele rządów, różnych opcji politycznych.

Jak ocenia:

„UE zmieniła się w trakcie 15 lat polskiego członkostwa: jest mniej egalitarna, mniej solidarna, zamiast tego jedni chcą panować and drugimi”

Polityk nie ma jednak wątpliwości, że dzięki UE jesteśmy silniejsi.

9 maja – data Dnia Europy

Tego dnia co rok organizuje się obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie tego dnia 68 lat temu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE.

Flaga europejska jest symbolem jedności i tożsamości Europy. Projekt flagi został przyjęty przez Radę Europy w 1955 roku. Od 1983 r. jest oficjalną flagą Unii Europejskiej (wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi).

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.