°C

Ponad 2300 interwencji; 265 pożarów lasów tylko jednego dnia

Żródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

2343 razy interweniowała w środę straż pożarna ze względu na silny wiatr i pożary w lasach. Tylko z powodu pożarów odnotowano 1190 interwencji. W środę doszło do 265 pożarów lasów, a 574 razy płonęły trawy i nieużytki.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prawie w całym kraju w lasach utrzymuje się średnie lub duże zagrożenie pożarowe. Jak przypomina na swoim twitterowym koncie RCB, przyczyną większości pożarów jest działanie człowieka i nierzadko brak rozwagi:

„Niemal w całej Polsce utrzymuje się duże lub średnie zagrożenie pożarowe. Jest bardzo sucho, a najczęstszymi przyczynami pożarów lasów jest nieostrożność osób dorosłych – papierosy, zapałki. Ogień w takich warunkach rozprzestrzenia się błyskawicznie.”

– napisało RCB

Jak poinformował w czwartek rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak, do skutków wichury strażacy wyjeżdżali w środę 497 razy. Najwięcej interwencji było na Mazowszu – 173, na Kujawach i Pomorzu odnotowano 96 interwencji, a w woj. warmińsko-mazurskim – 45.

Tylko w środę straż pożarna interweniowała 1190 razy z powodu pożarów. Odnotowano 265 pożarów lasów, najwięcej – 84 w woj. mazowieckim. W woj. świętokrzyskim lasy płonęły 22 razy, w woj. warmińsko-mazurskim – 21. Tego samego dnia doszło do 574 pożarów traw. Również w tym wypadku najwięcej było ich na Mazowszu – 130, a także na Śląsku – 50 i na Warmii i Mazurach – 40.

„Większość pożarów obejmuje spore areały, chociażby z uwagi na to, że towarzyszy im silny wiatr. W środę np. dogaszano na terenie woj. mazowieckiego pożary, które powstały dzień wcześniej”

– zaznaczył Frątczak.

 

Do gaszenia dużych pożarów obszarów zalesionych używa się zwykle wozów strażackich, oddziałów naziemnych, buldożerów, smigłowców i samolotów gaśniczych, które ściśle współdziałają by powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Podstawową taktyką przy dużych pożarach jest tworzenie linii obrony przed pożarem.

Jak powiedział Frątczak, w środę wieczorem trzeci stopień zagrożenia pożarowego występował w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim, a także w północnej części województw: kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz zachodniej części woj. zachodniopomorskiego.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.