°C

Cigacice walczą o remont mostu

Przez 1,5 godziny mieszkańcy Cigacic i okolicznych miejscowości blokowali dziś przejazd przez stary most na Odrze. Na trzymanych przez nich transparentach można było przeczytać m.in. "Przeżył niemiecką minę, teraz popada w ruinę", "Mówimy wprost - remontujcie most" czy "Prezydencie Kubicki dotrzymaj słowa"...

Protestujący żądają, jak najszybszego remontu tego mostu i nie zgadzają się na wprowadzane od najbliższego poniedziałku ograniczenie ruchu pojazdów w tym miejscu.

Jak mówią, władze Zielonej Góry, które dwa lata temu przejęły od powiatu drogę wraz z mostem, muszą znaleźć pieniądze na jego remont, ponieważ most ma strategiczne znaczenie dla całej gminy, a wszelkie ograniczenia w ruchu znacznie utrudnią im życie:

Mirosław Łukasik, sołtys Cigacic, mówi, że mieszkańcy są bardzo zdeterminowani i będą protestować tak długo, aż władze Zielonej Góry wywiążą się ze swoich obietnic i wyremontują prawie 100-letni most na Odrze:

Jak zaznacza Zbigniew Trompa, radny Sulechowa i główny organizator blokady, protestujący walczą nie tylko w swoim interesie, bo ze starego mostu w Cigacicach korzysta też codziennie wielu mieszkańców Zielonej Góry:

Ograniczenie w tonażu pojazdów przejeżdżających przez stary most w Cigacicach zapowiedziały niedawno władze Zielonej Góry, które dwa lata temu przejęły tą drogę z rąk powiatu.

Michał Szulc z zielonogórskiego magistratu wylicza, że remont mostu kosztowałby 15 mln zł, a miasto nie ma teraz tych pieniędzy. Stąd pomysł, aby oddać go staroście, który może sfinansować te prace z funduszu dróg samorządowych:

Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego, zapewnia, że starostwo będzie wspierało władze Zielonej Góry w zdobyciu pieniędzy na remont mostu w Cigacicach. Nie zakłada jednak ponownego przejęcia tej drogi:

Członkowie komitetu protestacyjnego organizującego dzisiejszą blokadę w Cigacicach dali władzom Zielonej Góry dwa tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie remontu prawie 100-letniego mostu. Jak mówią, są tak zdeterminowani, że będą protestować do skutku, blokując także drogę ekspresową S3.

Posłuchaj relacji z dzisiejszego protestu: 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.