°C

Falubaz pozostaje w ekstralidze!

fot. PAP/Dominik Gajda
 

Żużlowcy Falubazu zapewnili sobie utrzymanie w rozgrywkach ekstraligi! Zielonogórzanie zremisowali w Rybniku z miejscowym ROW-em 45:45 i okazali się lepsi od tej drużyny w barażowym dwumeczu. To był ostatni mecz sezonu 2018.

Przypomnijmy, że przed tygodniem Falubaz pokonał na własnym torze ROW – 51:39 i pojechał na Śląsk bronić 12 punktowej zaliczki. Już w tygodniu zapadła oficjalna decyzja, że Patryk Dudek podjął decyzję o zakończeniu sezonu i wówczas ucięto wszelkie spekulacje o jego ewentualnym występie w Rybniku. Sztab szkoleniowy Falubazu także i tym razem zdecydował się na zastosowanie zastępstwa zawodnika za popularnego „Duzersa”, jednak tym razem pod nico innym wariantem, bowiem wstawił 26-latka pod nr 1.

W pierwszym biegu w ramach zz-tki menadżer Adam Skórnicki posłał Michaela Jepsena Jensena. Liczyliśmy na dobre rozpoczęcie tego spotkania. Niestety, nie rozpoczęło się udanie, bowiem upadł Grzegorz Zengota. Powtórka z komplecie i na remis. Zwyciężył Jensen, na drugim miejscu na mecie zameldował się waleczny Andriej Karpow, trzeci Troy Batchelor, a ostatni Zengota.

Wyścig młodzieżowców dla Falubazu. Zielonogórzanie zwyciężyli 4:2 i powiększyli swoją przewagę do 14 „oczek”. Wygrał Sebastian Niedźwiedź, trzeci dojechał Mateusz Tonder, a naszą parę przedzielił Robert Chmiel. Stawkę zamknął Przemysław Giera, który zastępował tego dnia Larsa Skupienia (przed tygodniem w Zielonej Górze uczestniczył w groźnie wyglądającym upadku). Radość nie trwała jednak długo. W trzeciej gonitwie podwójnie triumfowali gospodarze i objęli prowadzenie w meczu – 10:8. Wygrał Andrzej Lebiediew, do którego na dystansie dołączył Mateusz Szczepaniak. Ten drugi wyprzedził Piotra Protasiewicza. Ostatni był Jacob Thorrsell.

Kolejny bieg na remis i było 13:11 dla ROW-u. Falubaz nadal miał jednak dziesięć punktów przewagi (w tej konfrontacji liczył się wynik dwumeczu). W piątej gonitwie rybniczanie zwyciężyli 4:2, a gdyby nie zacięta walka Zengoty, to gospodarze mogliby cieszyć się z podwójnej wygranej. ROW prowadził 17:13. W kolejnej gonitwie menadżer Adam Skórnicki posłał Niedźwiedzia za słabo spisującego się tego dnia w Rybniku Jacoba Thorssela (dwa starty – zero punktów), jednak zdaniem sędziego – zielonogórski młodzieżowiec był winny upadku na tor juniora ROW-u – Przemysława Giery. W powtórce Falubaz reprezentował jedynie osamotniony Protasiewicz, ale poradził sobie z Kacprem Woryną i uratował biegowy remis dla zielonogórskiej drużyny.

W siódmym wyścigu odnotowaliśmy remis i było 20:16 dla gospodarzy. Triumfował Jensen, a za nim przyjechało dwóch rybniczan. Ostatni był Niedźwiedź. Po ośmiu biegach mieliśmy meczowy remis – 24:24, bowiem Falubaz zwyciężył podwójnie, za sprawą Protasiewicza (jako zz) oraz Zengoty. Dopiero trzeci przyjechał Woryna, a ostatni był Chmiel. Następnie zielonogórzanie powrócili na prowadzenie. Para: Protasiewicz-Thorssell przywiozła 4:2 i zrobiło się 28:26 dla Falubazu. Pozostanie w ekstralidze wydawało się być już wyciągnięcie ręki.

Radość mogła być jednak przedwczesna. Dziesiąty wyścig padł łupem ROW-u, który wygrał podwójnie. Para: Lebiediew-Szczepaniak nie dała szans Jensenowi, który jak do tej pory miał na koncie komplet trzech zwycięstw. Jednak wynik 31:29 dla rybniczan, nadal był korzystny w kontekście dwumeczu dla Falubazu.

Jedenasty bieg to podwójne zwycięstwo Falubazu. Było już tak blisko! Zielonogórzanie prowadzili z ROW-em na jego torze 34:32. Falubaz potrzebował już tylko sześć „oczek” do utrzymania się w elicie! Po wyścigu dwunastym wszystko było już jasne. Zielonogórzanie, a konkretnie para: Niedźwiedź-Zengota wygrała 4:2 i zapewniła Falubazowi utrzymanie się w elicie! Nasza drużyna prowadziła już 38:34 i ROW nie był już w stanie odwrócić losów tego pojedynku i całej barażowej rywalizacji.

Punkty:

ROW Rybnik: Andrzej Lebiediew 12 (3,1,3,2,3), Mateusz Szczepaniak 12 (2,3,2,3,2), Robert Chmiel 6 (2,2,0,2), Andrij Karpow 5 (2,1,2,0), Kacper Woryna 5 (1,2,1,1), Troy Batchelor 3 (1,2,0,-,-,-), Przemysław Giera 2 (0,1,1), Jye Etheridge 0 (0).

Falubaz Zielona Góra: Piotr Protasiewicz 13 (1,3,3,3,2,1), Michael Jepsen Jensen 12 (3,3,3,1,2,0), Grzegorz Zengota 11 (0,2,2,3,1,3), Sebastian Niedźwiedź 6 (3,w,0,3,d), Jacob Thorssell 2 (0,0,-,1,1,-), Mateusz Tonder 1 (1,0,0), Patryk Dudek (zz).

Sędziował Remigiusz Substyk (Solec Kujawski). Widzów ok. 10 tys.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku