°C

Pamięci ofiar ludobójstwa

Zielonogórskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. O 9.00 w Łężycy odprawiono Mszę Św. w intencji pomordowanych.

Zaplanowano także odsłonięcie tablicy na pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN – UPA w Gniłowodach oraz innych miejscowościach na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej.

Jak szacuje IPN w latach 1939 – 1947 z rąk nacjonalistów ukraińskich zginęło od 150 do 200 tys. obywateli narodowości polskiej, żydowskiej, ormiańskiej, czeskiej, a nawet ukraińskiej.

Skalę mordu przypomniał Czesław Laska, przedstawiciel rodzin dotkniętych tragedią Wołynia:

 

 

W Łężycy działa silne środowisko kresowe pielęgnujące pamięć o tragicznych wydarzeniach. Jego staraniem w 2009 roku odsłonięto pomnik, który usytuowany jest u stóp kościelnego wzgórza.

Podczas uroczystości inicjator budowy pomnika ks. prof. Henryk Nowik zaapelował o pojednanie między narodami oraz umożliwienie stronie polskiej ekshumację ofiar i godny ich pochówek

 

 

Podczas uroczystości głos zabrała radna wojewódzka Prawa i Sprawiedliwości. Małgorzata Gośniowska – Kola. Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka zaapelowała o budowanie polsko – ukraińskich relacji na prawdzie, która w tej chwili jest przez naszych sąsiadów negowana:

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.