°C

Pamięci ofiar ludobójstwa

 

Zielonogórskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. O 9.00 w Łężycy odprawiono Mszę Św. w intencji pomordowanych.

Zaplanowano także odsłonięcie tablicy na pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN – UPA w Gniłowodach oraz innych miejscowościach na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej.

Jak szacuje IPN w latach 1939 – 1947 z rąk nacjonalistów ukraińskich zginęło od 150 do 200 tys. obywateli narodowości polskiej, żydowskiej, ormiańskiej, czeskiej, a nawet ukraińskiej.

Skalę mordu przypomniał Czesław Laska, przedstawiciel rodzin dotkniętych tragedią Wołynia:

 

 

W Łężycy działa silne środowisko kresowe pielęgnujące pamięć o tragicznych wydarzeniach. Jego staraniem w 2009 roku odsłonięto pomnik, który usytuowany jest u stóp kościelnego wzgórza.

Podczas uroczystości inicjator budowy pomnika ks. prof. Henryk Nowik zaapelował o pojednanie między narodami oraz umożliwienie stronie polskiej ekshumację ofiar i godny ich pochówek

 

 

Podczas uroczystości głos zabrała radna wojewódzka Prawa i Sprawiedliwości. Małgorzata Gośniowska – Kola. Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka zaapelowała o budowanie polsko – ukraińskich relacji na prawdzie, która w tej chwili jest przez naszych sąsiadów negowana:

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku