°C

Polska i Korea Południowa zacieśnią współpracę w ramach budowy CPK

Centralny Port Komunikacyjny, wizualizacja
 

Przedstawiciele władz Polski i Korei Południowej podpiszą w czwartek dokument dotyczący zacieśnienia współpracy w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak dowiedziała się PAP, chodzi o zaangażowanie kapitałowe Koreańczyków w realizację nowej inwestycji.

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa, w której udział wezmą m.in. wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, minister ziemi, infrastruktury i transportu Republiki Korei Noh Hyeong Ouk oraz przedstawiciele władz spółki CPK i lotniska Incheon w Seulu. Jak wynika z zaproszenia na wydarzenie, w jego trakcie ma nastąpić podpisanie dokumentu dot. zacieśnienia współpracy między Polską i Koreą Południową.

Z informacji PAP wynika, że Koreańczycy zaangażują się kapitałowo w nową inwestycję.

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk potwierdził PAP, że przedstawiciele południowokoreańskiego rządu i spółki (IIAC), która zarządza lotniskiem Incheon, przebywają w Polsce na zaproszenie wiceministra Horały. Jak dodał, w skład delegacji wchodzą m.in. minister ziemi, infrastruktury i transportu Republiki Korei Noh Hyeong Ouk i prezes Portu Lotniczego Incheon w Seulu Kim Kyung-wook.

„Ta wizyta to ciąg dalszy współpracy, która trwa od lutego tego roku, kiedy spółka CPK z lotniskiem Incheon w Seulu zawarły trzyletnią mowę na doradztwo strategiczne. Od lutego eksperci z Seulu, z których część na czas kontraktu pracuje w spółce CPK w Warszawie, dostarczyli nam szereg zamówionych specjalistycznych opracowań, analiz i elementów dokumentacji przedprojektowej”

– powiedział Majszyk.

Polska i Korea Południowa zacieśnią współpracę w ramach budowy CPK - Radio Zielona Góra 97,1FM

Jak dodał, Koreańczycy brali również udział w opiniowaniu dokumentacji i podejmowaniu decyzji „istotnych dla planowania inwestycji, np. preferowanej lokalizacji lotniska, i w odbiorze prognoz ruchu lotniczego”.

„Jakość tej współpracy obie strony – zarówno CPK, jak też Incheon – oceniają bardzo wysoko, dlatego przyszedł czas na zacieśnienie współpracy i kolejne kroki w ramach wspólnych działań. Szczegóły przedstawimy jutro na konferencji prasowej”

– powiedział rzecznik.

Pod koniec lutego br. przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie złożono podpisy pod umową między CPK i lotniskiem Incheon.

Jak mówił wówczas uczestniczący w wydarzeniu premier Mateusz Morawiecki, „podpisanie współpracy z koreańskim lotniskiem Incheon wprowadza budowę CPK w zupełnie nowy etap realizacji”.

„Od dziś jedna z największych inwestycji w historii Polski zyskuje wyjątkowego partnera strategicznego”

– mówił szef rządu.

Podpisany pod koniec lutego kontrakt dotyczący doradztwa strategicznego został zawarty na trzy lata, co oznacza, że obejmuje on okres planowania, projektowania i wykupu gruntów. Koszt tej współpracy to 3,5 mln euro netto.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Port lotniczy znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku