°C

Zerowa stawka VAT na żywność. Polska będzie mogła ją stosować – jest zgoda w UE

Fot. Twenty20
 

Polska, tak jak chciała, będzie mogła stosować zerową stawkę podatku VAT na żywność. Ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli uzgodnili wstępne porozumienie w sprawie zmiany przepisów dotyczących kwestii podatkowych.

Teraz rozpoczną się konsultacje z Europarlamentem, a sfinalizowanie procedur zakończy się wiosną.

Dzisiejsze uzgodnienia dają możliwość zastosowania tak zwanych super obniżonych stawek VAT, to znaczy niższych niż 5 procent i 0 procent stawki VAT do siedmiu określonych kategorii towarów i usług wymienionych w załączniku do dyrektywy. Chodzi między innymi o żywność, leki, książki, panele słoneczne i urządzenia medyczne.

„Od samego początku Polska zdecydowanie popierała szybkie przyjęcie reformy systemu VAT w Unii, by zapewnić państwom członkowskim większą elastyczność i równy dostęp do obniżonych stawek VAT”

– skomentowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.

Zadowolenie z porozumienia wyraził też unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni.

„Porozumienie w sprawie unowocześnienia przepisów dotyczących stawek VAT to bardzo dobra wiadomość. To wynik długich negocjacji i dowód na to, że dla chcącego wszystko jest możliwe, że dla Europy można zrobić wiele. Państwa członkowskie będą miały większą elastyczność i ich krajowe systemy VAT będą lepiej odzwierciedlać krajowe decyzje polityczne zgodnie ze wspólnymi europejskimi priorytetami takimi jak transformacja ekologiczna i cyfrowa oraz oczywiście ochrona zdrowia publicznego”

– skomentował unijny komisarz.

Komisja Europejska zaproponowała reformę stawek VAT w 2018 roku. Tłumaczyła, że obecne przepisy mają prawie 30 lat i pilnie wymagają unowocześnienia.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku