°C

Wiceminister Buda: pierwsze płatności z KPO – w połowie 2022 roku

Krajowy Plan Odbudowy
 

Przepisy dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN to kwestia kilku miesięcy od zawarcia porozumienia z KE ws. KPO - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Przekazał, że pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 r.

Przepisy dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN to kwestia kilku miesięcy od zawarcia porozumienia z KE ws. KPO – powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Przekazał, że pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 r.

Buda był w piątek pytany przez dziennikarzy m.in. o to, czy w tym roku jest jeszcze szansa na zaliczkę dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. „Pierwsze płatności, jakie z naszego z KPO wynikają, to jest drugie półrocze 2022 r. W tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej. Ona nie jest aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują do tego wagę” – odpowiedział wiceszef MFiPR.

Zapewnił, że zaliczka nie przepadnie, jeśli do końca roku Polska nie osiągnie porozumienia z KE. „Zaliczka jest z puli, która Polsce przysługuje. To, czy wcześniej otrzymamy jakąś pulę, nie jest dla nas rzeczą konieczną ani niezbędną. Dopiero realizacja projektów wymaga finansowania, a dziś trwa przygotowanie tych projektów” – wyjaśnił Buda. Podkreślił, że zaliczka jest prefinansowaniem, a jej brak wypłaty w tym roku nie spowoduje, że ogólna pula środków dla Polski zostanie pomniejszona.

Wiceminister poinformował, że od początku stworzenia KPO pierwsze płatności zaplanowano po II kw. 2022 r. „Pomijając zaliczkę, liczymy, że połowa roku to będzie ten moment” – doprecyzował Buda pytany, kiedy realnie mogą trafić do Polski pieniądze z KPO.

Dodał, że Polska liczy na zakończenie dyskusji z KE. „Wyjaśniamy wiele kwestii, wydaje się, że jesteśmy rozumiani” – powiedział Buda.

Jak mówił, pewne warunki stawiane przez KE budzą wątpliwości polskiego rządu i nie ma na nie zgody. „Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której umorzymy postępowania dotyczące zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej przedstawicieli zawodów prawniczych, np. sędziów. Na to zgodzić się nie możemy” – stwierdził Buda.

Poinformował, że jest natomiast zgoda co do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. „Jesteśmy gotowi podejmować działania bardzo szybko. W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówi TSUE i KE” – przekazał wiceminister. Wskazał, że chodzi m.in. o elektronizację sądownictwa i ułatwienie dostępu obywateli do sądów.

Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego. Dodatkowo Polska wychodzi z założenia, że UE nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach, byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku