°C

Lubuskie stolice inwestują w transport

fotRG
 

Decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej trzy nowe projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w województwie lubuskim, mogą otrzymać łącznie 50 milionów złotych wsparcia. Fundusze dedykowane są dla projektów Gorzowa i Zielonej Góry. Przyznanie dodatkowych pieniędzy unijnych dla inwestycji ogłosił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

25 milionów złotych z dodatkowej puli z programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczone jest na dofinansowanie projektu realizowanego przez Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie. W wyniku wsparcia możliwy będzie zakup dodatkowych 6 tramwajów. W Gorzowie realizowane są obecnie trzy projekty z dofinansowanie UE o łącznej wartości prawie 354 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to ponad 194 mln zł. Inwestycje obejmują przebudowę linii tramwajowych, modernizację zajezdni, zakup taboru tramwajowego i autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania.

Dwa nowe projekty, które poprawią jakość transportu zbiorowego w aglomeracji zielonogórskiej, również mogą otrzymać 25 mln zł dodatkowych środków z Funduszy Europejskich.
Za te pieniądze zamontowane będą panele fotowoltaiczne na dachu wiaty zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzięki temu rozwiązaniu energia do ładowania autobusów elektrycznych będzie zielona – pochodząca z odnawialnego źródła energii.

Drugi projekt, który może otrzymać wsparcie unijne to budowa inteligentnego systemu transportowego. Obejmuje ona przebudowę wybranych sygnalizacji świetlnych i ich dostosowanie do działania miejskiego systemu sterowania ruchem. W ramach inwestycji autobusy zostaną doposażone w nadajniki, umożliwiające nadanie priorytetu dla komunikacji zbiorowej.

Obecnie na terenie Zielonej Góry realizowane są dwa projekty ze wsparciem z programu Infrastruktura i Środowisko o łącznej wartości prawie 332 mln zł, a dofinansowanie UE wynosi prawie 213 mln zł. Inwestycje obejmują kompleksową budowę centrum przesiadkowego, zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania, dostosowanie zajezdni oraz przebudowę pętli i peronów przesiadkowych na potrzeby nowego taboru oraz rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.

Nowe projekty muszą przejść proces oceny w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Lubuskie stolice inwestują w transport - Radio Zielona Góra 97,1FM


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku