°C

Przyszły rząd Niemiec chce UE jako „federalnego państwa europejskiego”

Olaf Scholz podczas prezentacji umowy koalicyjnej w Berlinie, Niemcy, 24 listopada 2021 r. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
 

Poświęcony Europie rozdział zawartej w środę umowy koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP "brzmi zaskakująco ambitnie" - zauważa tygodnik "Spiegel". Partnerzy koalicyjni chcą nadać UE konstytucję i rozwinąć ją w "federalne państwo europejskie".

„Przyszły rząd federalny wzywa zatem do stworzenia Stanów Zjednoczonych Europy” – pisze „Spiegel”. „Po drodze chce zmienić traktaty UE – co w Brukseli jest powszechnie uważane za niemożliwe – i wprowadzić europejską ordynację wyborczą z ponadnarodowymi listami i wiążącym systemem najlepszych kandydatów”.

Ponadto ma zostać zniesiony wymóg jednomyślności w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, co jest możliwe tylko w przypadku jednomyślnej decyzji wszystkich państw UE, oraz ma zostać powołany „prawdziwy minister spraw zagranicznych UE”. Ostateczny cel to „bardziej sprawna i strategicznie suwerenna Unia Europejska”.

„Sueddeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że w umowie koalicyjnej, „nie wspominając o Węgrzech i Polsce, wzywa się Komisję Europejską do bardziej konsekwentnego i szybszego korzystania z istniejących instrumentów praworządności”.

Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie, liczącą ponad 170 stron umowę koalicyjną, w której sporo miejsca poświęcono polityce zagranicznej.

Przyszły rząd Niemiec chce UE jako "federalnego państwa europejskiego" - Radio Zielona Góra 97,1FM

Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku