°C

Magdalena Andersson pierwszą w historii Szwecji kobietą premierem

Fot. PAP/EPA/Erik Simander
 

Dotychczasowa minister finansów Szwecji Magdalena Andersson (Partia Robotnicza - Socjaldemokraci) w środę jako pierwsza kobieta w historii kraju objęła stanowisko premiera. Polityk będzie przewodzić mniejszościowemu rządowi socjaldemokratów oraz Zielonych.

Kandydaturę Andersson zaakceptował parlament (Riksdag), w którym większość parlamentarzystów (175 na 349) poparła ją lub wstrzymała się od głosu. Wystarczyło to do otrzymania przez premier wotum zaufania.

Warunkiem braku sprzeciwu ze strony Partii Lewicy była obietnica wypłaty przez rząd dodatków dla najbiedniejszych emerytów.

Jednocześnie rząd Andersson może mieć problem z przeforsowaniem własnego budżetu. Możliwe, że parlament przegłosuje propozycję zgłoszoną przez opozycję, złożoną z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, prawicowych Szwedzkich Demokratów oraz Chrześcijańskich Demokratów.

Przedstawiciele tych ugrupowań mocno skrytykowali podczas debaty politykę szwedzkiego rządu, podkreślając, że Andersson jako minister finansów jest współodpowiedzialna za „strzelaniny, wojny gangów i wysokie bezrobocie” w kraju.

„Wybór Andersson nie poprawi sytuacji. Należy odsunąć socjaldemokratów od władzy”

– podkreślał lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson.

Magdalena Andersson pierwszą w historii Szwecji kobietą premierem - Radio Zielona Góra 97,1FM

Fot. PAP/EPA/Erik Simander

Magdalena Andersson została na początku listopada nową przewodniczącą rządzącej od siedmiu lat Szwecją Partii Robotniczej – Socjaldemokraci. Zastąpiła na tym stanowisku ustępującego szefa rządu Stefana Loefvena, który zrezygnował z funkcji. Andersson będzie rządzić do września 2022 roku, gdy zaplanowane są wybory parlamentarne.

Urodzona w 1967 roku Andersson jest absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie oraz Uniwersytetu w Harvardzie. Mieszka w Nacka pod Sztokholmem, ma męża i dwoje dzieci.

Szwecja w przeciwieństwie do innych krajów skandynawskich nie miała do tej pory na stanowisku premiera kobiety, choć obecny rząd nazywa siebie feministycznym z uwagi na prowadzoną politykę.

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku