°C

Dyskutowali o wpływie kopalni na poziom wód w regionie

Fot. Zofia Popielecka
 

Organizacje pozarządowe włączają się w dialog dotyczący wpływu kopalni węgla brunatnego Janschwalde na życie codzienne mieszkańców po polskiej stronie granicy.

Od lat mówi się między innymi o ubywaniu wód w lokalnych zbiornikach, chodzi przede wszystkim o gminę Gubin i Brody. Anna Dziadek ze Stowarzyszenia „Nie kopalni odkrywkowej”, mówi, że problem nie dotyczy wyłącznie mieszkańców obu gmin, ale również całego regionu:

Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji Rozwój Tak, Odkrywki Nie, mówi, że organizacje pozarządowe są głosem mieszkańców, którzy zmagają ze skutkami prowadzenia kopalni:

W dzisiejszej konferencji uczestniczył również wójt jednej z przygranicznych gmin, który zauważa, że kroki podjęte przez polski rząd są jak najbardziej słuszne, także po stronie niemieckiej trwa dyskusja nad losem przygranicznych miejscowości:

„Jak najbardziej uważam, że jest to działanie właściwe. Podobnie toczyły się postępowania w Niemczech w związku z planowaną odkrywką w Polsce w okolicach Gubina, dlatego też działania strony polskiej w kontekście Niemiec mają sens.”

Kilka tygodni temu interwencje w sprawie niemieckiej kopalni zapowiedziało Ministerstwo Klimatu.

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku