°C

Coraz więcej wypadków przy pracy

Fot. Envato
 

Mimo pandemii i wielomiesięcznego lockdownu, w województwie lubuskim wzrosła liczba wypadków przy pracy. Takie wyniki przynosi raport Okręgowej Inspekcji Pracy, jakie zaprezentowano dziś w Zielonej Górze w trakcie podsumowania tegorocznych projektów promocyjnych dla pracodawców i społecznych inspektorów pracy.

⬆️ Fot. Okręgowa Inspekcja Pracy/Barbara Babicz

Rosnącą liczbą wypadków zaniepokojony jest m.in. Jerzy Łaboński, okręgowy inspektor pracy w Zielonej Górze. Jak mówi, wielu pracodawców stara się nadrobić straty poniesione w czasie pandemii – stąd pośpiech i niedbalstwo, które prowadzą często do tragedii:

W czasie dzisiejszego spotkania w zielonogórskiej Palmiarni, Okręgowa Inspekcja Pracy rozstrzygnęła też konkursy „Buduj bezpiecznie” i „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

Jak zaznacza Jerzy Łaboński, w tym roku zgłoszeń było mniej, niż w latach poprzednich, do czego również przyczyniła się pandemia:

W konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” nagrodzono m.in. żarską firmę RELPOL, która wspólnie z SECO/WARWICK ze Świebodzina wygrała w kategorii zakładów zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Monika Kuriata, jedna z dyrektorek spółki, podkreśla, że w czasie pandemii bardzo mocno dbali o bezpieczeństwo pracowników.

– To jeden z naszych najważniejszych priorytetów – dodaje:

W podobny tonie wypowiada się Tomasz Stryszowski z firmy ZUE, nagrodzonej w konkursie „Buduj bezpiecznie” za zabezpieczenie inwestycji drogowych na ulicy Mieszka I i Chrobrego w Gorzowie.

– Paradoksalnie, pandemia znacznie nam to ułatwiła, bo pieszych i samochodów w pobliżu prac było zdecydowanie mniej, niż zazwyczaj – zaznacza Stryszkowski:

Dodajmy, że w tym roku Okręgowa Inspekcja Pracy w Zielonej Górze wydała już ponad 600 decyzji dotyczących m.in. wstrzymania inwestycji lub eksploatacji maszyn. W związku z różnymi nieprawidłowościami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy wystawiono też 65 mandatów karnych na łączną kwotę ponad 71,5 tys. złotych.

 

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku