°C

Szef NATO: Potępiamy Białoruś, solidaryzujemy się z Polską, Litwą i Łotwą

Fot. MSWiA
 

Potępiamy instrumentalne wykorzystywanie przez reżim Łukaszenki migrantów - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że jest pełna solidarność z sojusznikami, wystawionymi na presję migracyjną, czyli Polską, Litwą i Łotwą. Szef Sojuszu powiedział, że NATO uważnie monitoruje sytuację na granicy z Białorusią.

„Nie widzimy żadnego otwartego i natychmiastowego zagrożenia dla kraju członkowskiego NATO, ale widzimy trudną sytuację na granicy z sojusznikami z Polską, Litwą i Łotwą”

– powiedział szef Sojuszu.

Potwierdził pełną solidarność z tymi krajami.

„Oczywiście, że jesteśmy solidarni z sojusznikami w NATO i w pełni potępiamy to co robi reżim Łukaszenki, czyli wykorzystywanie migrantów, dzieci, i rodzin do przeprowadzenia działań hybrydowych przeciwko sojusznikom w NATO”

– dodał Jens Stoltenberg.

Był też pytany o możliwe uruchomienie artykuł 4 Traktatu Waszyngtońskiego, który przewiduje konsultacje jeśli którykolwiek z sojuszników uważa, że jego interesy są zagrożone, integralność terytorialna, niezależność, czy bezpieczeństwo.

Szef NATO odpowiedział, że każdy kraj może go uruchomić, ale dodał też, że sojusznicy już rozpoczęli konsultacje a on a sam chce też rozmawiać o sytuacji na granicy jutro z ministrami obrony unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli. W historii Sojuszu artykuł 4 jest uruchamiany rzadko i skorzystano z niego do tej pory kilka razy. Zrobiła to między innymi Polska w 2014 roku po rosyjskiej agresji na Ukrainę i aneksji Krymu.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku