°C

Botanicy odtwarzają populację lubuskiego selera

Fot.: A. Steciąg
 

Botanicy z Uniwersytetu Zielonogórskiego ratują przed wyginięciem roślinę, która występuje tylko w naszym regionie.

Chodzi o seler węzłobaldachowy rosnący w Królowie w gminie Trzebiel. Dr Sebastian Pilichowski z Ogrodu Botanicznego UZ w Zielonej Górze zaznacza, że to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w stanie dzikim można spotkać tą roślinę:

Seler węzłobaldachowy objęty jest w Polsce szczególną ochroną, ponieważ roślina została uznana za gatunek krytycznie zagrożony wymarciem.

– Wszystko dlatego, że nie umie ona walczyć o światło czy wodę i łatwo przegrywa konkurencję z innymi roślinami – wyjaśnia Sebastian Pilichowski:

Lubuski seler węzłobaldachowy znalazł ochronę w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze, skąd jest teraz przesadzany do swojego naturalnego środowiska występowania, czyli do Królowa.

– Wszystko udało się dzięki współpracy z botanikami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy pomogli nam w reintrodukcji, czyli odtworzeniu tej rośliny w naszym województwie – mówi Radosław Skrobania, kierownik zielonogórskiego Ogrodu Botanicznego:

Dodajmy, że w ramach projektu reintrodukcji selera węzłobaldachowego na terenie województwa lubuskiego, botanicy założą też poletko pokazowe na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”. Wydana zostanie również pierwsza część książki poświęconej przyrodzie pogranicza polsko-niemieckiego.

 

 

 

 

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku