°C

A. Andruszkiewicz: Polska jednym ze światowych liderów otwartości danych publicznych

Fot. dane.gov.pl
 

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz powiedział, że Polska jest jednym z liderów na świecie pod względem otwartości danych publicznych. Przedstawiciel rządu otworzył drugą edycję konferencji online "The Future is Data. Przyszłość to dane" zorganizowaną przez KPRM.

Adam Andruszkiewicz, odpowiedzialny w KPRM między innymi za Departament Zarządzania Danymi, mówił, że rząd dąży do tego aby instytucje państwowe w jeszcze większym stopniu dzieliły się danymi.

„Same dane są tym odcinkiem cyfrowym, z którego jesteśmy najbardziej dumni, dlatego że w zakresie otwartości danych publicznych Polska w każdym rankingu, który jest prowadzony zarówno w świecie, jak i Europie ma bardzo dobre notowania, będąc liderem godnym do naśladowania”

– mówił Adam Andruszkiewicz.

„To niezwykle ważny fundament polskiej gospodarki i generalnie polskiego państwa, ponieważ otwarte dane to rozwój, transparentność i wzrost zaufania społecznego do własnego państwa. My jako Polska szczycimy się tym, że otwarte dane w naszym kraju są tematem, który coraz częściej poruszamy, także na najwyższych szczeblach”

– dodał przedstawiciel rządu.

Sekretarz stanu przypomniał, ze w tym roku rząd przyjął Program Otwierania Danych na lata 2021 – 2027, a w życie weszła ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Konferencję „The Future is Data. Przyszłość to dane” można śledzić bezpośrednio w serwisie YouTube na kanale „CYFRYZACJA KPRM” lub poprzez stronę internetową dane.gov.pl. Głównym tematem wydarzenia jest zarządzanie danymi i ich wymiana, także w kontekście inicjatyw UE. Zaproszeni goście pokażą między innymi, jak dane publiczne mogą usprawnić usługi transportowe czy przyczynić się do rozwoju sztucznej inteligencji.

W konferencji biorą udział przedstawiciele polskiego rządu i administracji, Komisji Europejskiej, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz polscy i zagraniczni eksperci. Konferencja zakończy się po 16:00. Wszystkie wystąpienia i debaty można odsłuchać w późniejszym terminie.

Więcej na stronie internetowej Otwarte dane.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku