°C

PLL LOT pozywa firmę Boeing

Fot. PLL LOT
 

Polskie Linie Lotnicze LOT pozywają firmę Boeing. Prawnicy polskiego przewoźnika złożyli pozew w związku z brakiem odszkodowania za uziemienie samolotów Boeing 737 - MAX. Pozew został złożony w sądzie w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Informację tę potwierdził rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Wcześniej zdecydowane kroki w tej sprawie zapowiadał prezes LOT – u Rafał Milczarski. Prezes powiedział, że polski przewoźnik na pewno odzyska pieniądze. Podkreślił, że LOT poniósł duże straty związane z uziemieniem tych maszyn. Zwrócił on uwagę, że od wielu miesięcy były prowadzone rozmowy z koncernem Boeing, ale nie przyniosły one dotychczas rezultatów. Zapowiedział, że „PLL LOT nie odpuści niczego, co firma Boeing jest winna”..

Z powodu uziemienia tego typu samolotów, LOT musiał w trybie pilnym leasingować inne maszyny, co generowało dodatkowe koszty. Co więcej, w wielu przypadkach starszy typ maszyn generował wyższe opłaty lotniskowe związane między innymi z wyższą emisją hałasu. Tak było między innymi w przypadku lotniska Heatrow w Londynie.

Ostatecznie samoloty Boeing 737 – MAX wróciły do służby wiosną tego roku. LOT zrezygnował jednak z części zamówionych maszyn tego typu.

Wiosną 2019 roku LOT musiał uziemić pięć samolotów Boeing 737 – MAX 8 ze względu na wadliwe oprogramowanie maszyn. Oprogramowanie to doprowadziło w dwóch innych egzemplarzach do katastrof lotniczych, w których zginęło kilkaset osób.

Za straty spowodowane uziemieniem LOT żąda zadośćuczynienia finansowego.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj na Facebooku



Polub naszą stronę na Facebooku