°C

Prezydent Andrzej Duda w ONZ o klimacie

Hydro, jedno z miejsc COP26 w Glasgow w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywa się konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu. Fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY
 

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem dla polskich władz. Prezydent wziął udział w wirtualnej debacie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pod hasłem "Delivering Climate Action: for People, Planet & Prosperity" ["Działania na rzecz klimatu: dla ludzi, planety i dobrobytu"].

W wystąpieniu wideo prezydent Andrzej Duda nazwał ł Polskę jednym ze światowych czempionów transformacji energetycznej.

„Polska planuje znacząco zwiększyć korzystanie z niskoemisyjnych źródeł energii, w tym zasobów odnawialnych oraz energii nuklearnej”

– oświadczył prezydent.

Zapowiedział, że do 2030 roku jedna trzecia elektryczności w Polsce będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a dekadę później 40procent.

„Szczególną rolę będą odgrywały morskie farmy wiatrowe, z których pierwsza powstanie w 2025 roku, a także elektrownie jądrowe”

– powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił także o inwestycjach w elektromobilność. Poinformował, że Polska stawia sobie za cel, by do roku 2030 transport publiczny w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców był w całości bezemisyjny.

„Już staliśmy się największym eksporterem elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej”

– powiedział prezydent Andrzej Duda i zadeklarował, że Polska jest gotowa do współpracy i wymiany doświadczeń z innymi krajami w sprawie działań na rzecz klimatu.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku