°C

Niemcy: ukonstytuował się nowy Bundestag

Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Miesiąc po wyborach w Niemczech ukonstytuował się nowy parlament. Inauguracyjną sesję otworzył ustępujący przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. Jego następczynią została Bärbel Bas ze zwycięskiej SPD. 

W sali posiedzeń była też obecna kanclerz Angela Merkel, która wieczorem odbierze z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera swoją dymisję. Szefowa rządu będzie pełnić obowiązki do chwili przejęcia władzy przez nową koalicję. Jeśli negocjacje między SPD, FDP i Zielonymi przebiegną pomyślnie, w grudniu nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz. 
 
W związku z tym, że socjaldemokraci wygrali wybory, mogli także wystawić kandydata na fotel przewodniczącego Bundestagu. Drugą osobą w państwie została 53-letnia Bärbel Bas, która zastąpiła Wolfganga Schäublego. 79-letni tuz chadecji pozostanie przewodniczącym seniorem. 
 
Podczas sesji inauguracyjnej parlamentu Wolfgang Schäuble wezwał rząd do „niecierpiących zwłoki” zmian w prawie wyborczym. „Bagaż gorzkich doświadczeń w ostatniej kadencji każe przypuszczać, że reforma systemu wyborczego jest trudna, ale nadal niezwykle konieczna” – powiedział polityk CDU. 
W skład Bundestagu wchodzi 736 posłów. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej. 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku