°C

582 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Irańscy dyplomaci badają sytuację swoich obywateli na Białorusi

Fot. Straż Graniczna
 

🔴 Wczoraj odnotowano 582 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 9 nielegalnych migrantów - po 4 obywateli Tadżykistanu i Somalii oraz obywatela Iraku.

🔴 Ambasada Iranu na Białorusi zainteresowała się losem obywateli swojego kraju, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej. Irańscy dyplomaci udali się z Mińska na granicę Białorusi z Litwą, aby na miejscu sprawdzić sytuację.

W tym miesiącu odnotowano prawie 14 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Bałorusią. Od początku roku odnotowano ponad 25 tysięcy takich prób, zatrzymano ponad 2 tysiące nielegalnych migrantów.

W ośrodkach dla migrantów przebywa około 1700 cudzoziemców.

Ponadto wczoraj podlascy policjanci zatrzymali 5 mężczyzn i kobietę, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski. To obywatele Niemiec, Ukrainy i Iraku. Zostali zatrzymani w Kruglanach, Narewce, Głębokim Brodzie i Hajnówce. W samochodach przewozili 22 osoby.

Białoruś: ambasada Iranu zainteresowała się losem migrantów na granicy

Ambasada Iranu na Białorusi zainteresowała się losem obywateli swojego kraju, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej. Irańscy dyplomaci udali się z Mińska na granicę Białorusi z Litwą, aby na miejscu sprawdzić sytuację.

Ambasada Iranu zwróciła się do władz Białorusi o pomoc i współpracę w nawiązaniu kontaktu z Irańczykami, którzy ugrzęźli na granicy. Ambasadorowi udało się porozmawiać przez telefon z jednym z takich migrantów.

Na granicę z Litwą pojechali zaś pracownicy irańskiej ambasady w celu przeanalizowania sytuacji na miejscu i przygotowania warunków do powrotu migrantów do ojczyzny. Przedstawiciele ambasady wyrazili przekonanie, że białoruskie władze „zapewnią niezbędną i wystarczającą pomoc” w rozwiązaniu problemów irańskich obywateli.

Kryzys na granicy trwa już kilka miesięcy

Eksperci zwracają uwagę, że kryzys migracyjny na granicach Białorusi rozpoczął się kilka miesięcy temu. Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że Mińsk nie będzie dłużej powstrzymywać migrantów, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej. Codziennie do Polski, na Litwę i Łotwę próbują przedostać się setki osób, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku