°C

Nadzwyczajna narada ministerialna UE nt wysokich cen energii

Fot. Envato

W Luksemburgu dziś nadzwyczajna, unijna narada poświęcona wysokim cenom energii. Spotkanie ministrów do spraw energii krajów członkowskich zwołała Słowenia, kierująca pracami Wspólnoty.

To będzie pierwsza okazja unijnych ministrów do dyskusji na temat propozycji Komisji w reakcji na wysokie ceny energii. Rozmawiali o tym na szczycie w ubiegłym tygodniu europejscy przywódcy. Zlecili wtedy Komisji zbadanie rynku energii.

W tle są manipulacje rynkowe Gazpromu, który ogranicza przepustowość rurociągów i nie dostarcza dodatkowych ilości gazu do Europy windując ceny surowca. Komisja swoje propozycje opublikowała niecałe dwa tygodnie temu. Zakładają one w krótkoterminowej perspektywie wsparcie gospodarstw domowych pieniędzmi z handlu pozwoleniami na emisję CO2.

Wśród propozycji są też ulgi podatkowe, czy zgoda na pomoc publiczną dla firm. W dłuższej perspektywie Komisja proponuje wspólne zakupy gazu i deklaruje zbadanie możliwości wspólnego magazynowania surowca.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku