°C

13 października – Dzień Dawcy Szpiku

fot. Daniel Sawicki
 

13 października to Dzień Dawcy Szpiku. Dla wielu osób chorujących na białaczkę, przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych to jedyna szansa na życie.

W bazie DKMS zarejestrowanych jest 1 800 000 osób, a szpik do tej pory mógł być oddany zaledwie 90 000 chorym.

Aby móc się zarejestrować w bazie DKMS trzeba spełniać pewne warunki. Mówi Rafał Jaszczyński, prezes stowarzyszenia, które współorganizuje akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku:

Do akcji włącza się między innymi VII Liceum Ogólnokształcące. Mówi Beata Joksz-Skibińska, dyrektor VII LO:

 

Młodzież w VII LO nie tylko rejestruje się w bazie DKMS, ale także aktywnie uczestniczy w technicznej organizacji tego typu wydarzeń. Mówi Filip, uczeń VII Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze:

Tymczasem w  I Liceum Ogólnokształcącym akcje rejestracji dawców szpiku są poprzedzane specjalnymi prelekcjami edukacyjnymi. Mówi Anna Komarnicka, nauczycielka biologii w I LO:

Rocznie, około 200 uczniów z zielonogórskich szkół włącza się w akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku