°C

Prezydent: bez poświęcenia nie byłoby wolnej Polski

Fot. PAP
 

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego podkreślił niezłomność walczących warszawiaków.

Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka. Jak podkreślił w okolicznościowym przemówieniu, bez poświęcenia powstańców i przelanej krwi nie byłoby wolnej Polski:

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy trwał 63 dni.
W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Poległo około 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej wynosiły około 180 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które – na rozkaz Hitlera – zostało niemal całkowicie zburzone.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku